Sygnał z routera Wi-Fi może naładować nasze urządzenia elektryczne

Kategorie: 

Źródło: Internet
Korzystanie z bezprzewodowego internetu ma swoje zalety. Możemy przede wszystkim pozbyć się tych wszystkich kabli a do sieci Wi-Fi można w łatwy sposób podłączyć nawet kilka urządzeń. Od pewnego czasu naukowcy badają nową, bardzo interesującą możliwość - chcą wykorzystać sygnał z routera Wi-Fi do naładowania naszych urządzeń elektrycznych.

 

Uczeni z Uniwersytetu w Waszyngtonie przeprowadzili pewien eksperyment. W sześciu gospodarstwach domowych w mieście Seattle umieszczono zmodyfikowane urządzenia elektryczne wraz z routerem Wi-Fi. W ciągu jednej doby, wszystkie urządzenia zostały w pełni naładowane wyłącznie dzięki routerowi, który jednocześnie dostarczał bezprzewodowy internet na terenie całego mieszkania.

 

Działanie tego systemu bardzo przypomina sposób, w jakim panele fotowoltaiczne zamieniają światło słoneczne w energię. Urządzenia elektryczne zostały wyposażone w prostownik, który konwertował sygnał z routera. W ten sposób z powodzeniem można naładować baterie np. w naszym smartfonie. Naukowcy zdołali również rozwiązać największy ich zdaniem problem w tym systemie.

 

Ładowanie urządzeń za pomocą sygnału z routera jest możliwe tylko gdy ktoś w danym momencie korzysta z bezprzewodowego internetu. Jeśli więc chcielibyśmy naładować naszą baterię w telefonie, musielibyśmy po prostu korzystać z internetu. Uczeni stworzyli specjalne oprogramowanie, które transmituje dane poprzez kilka kanałów Wi-Fi, gdy nikt nie przegląda sieci. Dzięki temu, urządzenia mogą być nieustannie ładowane.

 

System ten może mieć wiele zastosowań. Urządzenia działające w ramach tzw. internetu rzeczy, które pobierają mało energii, mogłyby działać praktycznie bez końca. Podobnie mogłoby być z różnymi czujnikami, znajdującymi się na terenie domu czy nawet całego miasta. Nie można jednak zapominać o szkodliwym wpływie Wi-Fi na zdrowie człowieka, o czym dużo się mówi w ostatnich latach.

 

 

Źródło: http://www.newscientist.com/article/dn27633-gadgets-powered-wirelessly-at-home-with-a-simple-wifi-router.html#.VXAFUNLtmkp

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj