Światło słoneczne zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa, twierdzą badacze

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Uczeni w najnowszym badaniu odkryli związek między przebywaniem na słońcu a zwiększonym ryzykiem popełnienia samobójstwa. Wyniki badań wydają się być sprzeczne, ponieważ pod wpływem światła słonecznego nasza skóra wytwarza serotoninę, czyli tzw. hormon szczęścia.

 

Okres jesienny często jest kojarzony z depresją. Za oknami jest coraz ciemniej, chłodniej i często pada deszcz. Natomiast w okresie letnim, gdy na podwórku jest gorąco a Słońce świeci najdłużej, ludzie chętnie wychodzą z domu i opalają się. Wydaje się że to właśnie w lato jesteśmy w najlepszym nastroju.

 

Uczeni z University of Vienna przeprowadzili badanie i odkryli coś co wydaje się sprzeczne - pod wpływem światła słonecznego może wzrosnąć ryzyko popełnienia samobójstwa. Badacze korzystali z danych, które zawierały wskaźniki samobójstw w Austrii w latach 1970-2010 oraz długość dnia w zależności od sezonu.

 

Jak można przeczytać w raporcie, pozytywna korelacja między ilością popełnionych samobójstw a długością dnia pojawiła się w dniu popełnienia samobójstwa oraz do 10 dni przed samobójstwem. Natomiast negatywną korelację odkryto od 14 do 60 dni przed samobójstwem.

 

Uczeni uważają, że ekspozycja na światło słoneczne może powodować jakieś zmiany w poziomie serotoniny i prowadzić do impulsywności czy agresji. W przeszłości odkryto również, że światło intensyfikuje wszystkie nasze emocje. Przeprowadzone badanie nie jest wystarczające aby można było jednoznacznie stwierdzić, że światło słoneczne źle wpływa na nasz nastrój i może prowadzić do samobójstwa.

 

 

Źródło: Live Science

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj