Światło z obcego Świata

Kategorie: 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ef/51_Pegasi_b_v3.jpg/800px-51_Pegasi_b_v3.jpg

Astronomowie odkryli światło odbite od planety obiegającej odległą gwiazdę. Odkrycie to umożliwia bezpośrednie obliczenie masy egzoplanety oraz innych jej właściwości.

 

 

Artystyczna wizja egzoplanety 51 Pegasi B

Zespół astronomów z Uniwersytetu w Porto w Portugalii pod kierownictwem Jorge Martins’a wykorzystali instrument HARPS do określenia właściwości egzoplanety 51 Pegasi B. Nieoficjalna nazwa tej egzoplanety to Bellerofont. Jest to pierwsza odkryta planeta pozasłoneczna, orbitująca wokół gwiazdy 51 Pegasi, gwiazdy podobnej do Słońca.

 

Astronomom udało się przefiltrować światło gwiazd znajdujących się poza układem 51 Pegasi, pozostawiając jedynie słabe spektrum planetarne. Z uzyskanych danych, na podstawie analizy spektrum światła odbitego od planety, udało się obliczyć jej masę. Wielkość masy egzoplanety wynosi blisko połowę masy Jowisza.

Obserwatorium La Silla

Metoda pozwalająca na wykrywanie światła odbitego od egzoplanet daje szanse na uzyskanie większej ilości danych niż dotychczasowe techniki poszukiwawczo-badawcze. Dzięki tej metodzie astronomowie będą mogli określić znacznie więcej właściwości planet pozasłonecznych niż do tej pory.

Logo misji HARPS

High Accuracy Radial velocity Planet Searcher - Bardzo Dokładny Poszukiwacz Planet pozasłonecznych metodą prędkości radialnej. Jest spektrometrem zainstalowanym na 3,6-metrowym teleskopie w obserwatorium La Silla w chiliskich Andach, należącym do ESO (European South Observatory) Urządzenie to mierzy prędkość radialną poprzez analizę widma gwiazd.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj