Świat naukowy ostrzegł przed sztuczną inteligencją

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Kilkuset naukowców z całego świata, a wśród nich Stephen Hawking i Elon Musk, ostrzegają przed sztuczną inteligecją. Ich zdaniem AI może zagrozić całej ludzkości, dlatego należy ustalić i stosować się do pewnych reguł, które uchronią nas przed niebezpieczeństwem.

 

Sztuczna inteligencja i inteligentne roboty mogą nam np. odebrać pracę, która wymaga prostych czynności fizycznych. Wraz z rozwojem inteligentnych systemów, mogłyby one z czasem podjąć się bardziej skomplikowanych czynności. Roboty mogą okazać się równie wydajne co człowiek bądź nawet lepsze w danej pracy a przede wszystkim stałyby się najtańszą siłą roboczą.

 

Według Stephena Hawkina oraz Elona Muska, sztuczna inteligencja może okazać się przydatnym narzędziem które ułatwi nam życie, lub może też nam bezpośrednio zagrozić a nawet zniszczyć naszą cywilizację. Dlatego jeśli prace nad AI mają być kontynuowane, należałoby odpowiednio kontrolować nasze dzieło.

 

Uczeni z całego świata podpisali się w liście otwartym, gdzie uznają wszystkie dotychczasowe osiągnięcia, takie jak autonomiczne samochody czy systemy rozpoznawania mowy, ale zaznaczają, że sztuczna inteligencja musi robić dokładnie to czego będziemy od niej wymagać i należy zmaksymalizować korzyści z niej wynikające.

 

W liście stwierdzono również, że przyszłe AI może mieć znaczny wpływ na społeczeństwo, bezpieczeństwo systemów komputerowych, ekonomię, prawo i filozofię. Pojawia się również pytanie, czy autonomiczne roboty powinny decydować o tym kogo należy zabić podczas działań zbrojnych i czy można sprawić aby maszyny stosowały się do prawa humanitarnego.

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-calego-swiata-ostrzegaja-sztuczna-inteligencja

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika K9

Myślę, że człowiek już

Myślę, że człowiek już realizuje taki plan. Forma biologiczna nie jest przydatna do podróży kosmicznych. Chcemy czy nie będziemy wysyłać w kosmos co raz bardziej zaawansowane roboty zdolne do przetrwania i podróżowania. W końcu już nie będziemy potrzebni.

Portret użytkownika K9

Popuśćmy wodze fantazji i

Popuśćmy wodze fantazji i wyobraźmy sobie, że jesteśmy organizmem cybernetycznym żyjącym we wszechświecie. Żywimy się energią gwiazd. Odległości między galaktykami nie stanowią dla nas problemu. Czas płynie dla nas zupełnie inaczej niż dla ludzi. Jedne galaktyki się rodzą inne umierają, wszechświat się rozszerza a nas przybywa ...
Po pewnym czasie (kosmicznym) zaczyna jednak brakować nam miejsca. Nasz wyeksploatowany wszechświat umiera i jesteśmy tego świadomi. Nie da się tego bałaganu posprzątać trzeba szukać nowego lokum. Wiemy, że istnieją inne wszechświaty - młode które mają zaledwie kilkadziesiąt miliardów lat. Wystarczy tylko się do nich przenieść, skolonizować. Wiemy jak to zrobić. Jest tylko jeden problem. Trzeba uruchomić kanał komunikacyjny. A w tym celu po drugiej stronie ktoś musi wybudować i uruchomić element tego kanału.
Jedynie co możemy zrobić to wykorzystując zjawiska kwantowe zbudować po drugiej stronie cząstki wielkości molekuł. To za mało na otwarcie tunelu. Za mało też na wybudowanie robota który miałby to wykonać. Należy zatem z minimalnej ilości atomów zbudować coś co będzie w stanie się rozwijać i po natrafieniu na sprzyjające warunki doprowadzi do otwarcia drogi do nowej przestrzeni. Cząstka ta powinna mieć zdolność replikacji, powinna też umieć pobierać energię z otoczenia. W kolejnych cyklach rozwoju powinna przeobrazić się w organizm zdolny do poznawania praw fizyki, matematyki. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wiedzy i inteligencji organizm biologiczny powinien powołać do życia kolejną fazę rozwoju - organizm cybernetyczny z AI. A ten będzie już miał możliwość wykonania tego czego od niego oczekujemy - otworzy nam drzwi do nowego wszechświata.

Skomentuj