Stymulowanie mózgu prądem elektrycznym pozwala wejść w stan świadomego snu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Choć większość ludzi nie ma pojęcia o tym, że nasze sny można kontrolować, jest to jak najbardziej możliwe. Uczeni w trakcie eksperymentów zauważyli, że można w łatwy sposób wejść w stan świadomego snu poprzez stymulację mózgu prądem elektrycznym.

 

Naukowcy twierdzą, że zorientowali się, jak powstają takie przytomne sny, zwane inaczej LD od Lucid Dreaming. Praktyki takie są spotykane przez społeczności na całym świecie od Amazonii po Azję. Eksperci uważają, że w czasie takiego snu człowiek jest świadomy drugiego poziomu, który obejmuje pamięć o przeszłości i planów na przyszłość. Podczas normalnego snu, świadomość nie jest dostępna i raczej płyniemy z nurtem zdarzeń zamiast na nie wpływać.

 

Neurolodzy z Niemiec prowadzili badania na grupie 27 osób, które spały w specjalnych laboratoriach. Ochotnicy mieli na głowie specjalne opaski, które wysyłały prąd elektryczny o konkretnej częstotliwości. Okazało się, że gdy wpływano na aktywność mózgu w zakresie o częstotliwości 25-40 Hz, aż 70% badanych wchodziło w stan LD.

 

Było to możliwe dzięki stymulacji czołowej i skroniowej części mózgu dokonywanej za pomocą słabego prądu elektrycznego podczas trwania fazy snu REM. Naukowcy nie wiedzą jeszcze czy częste wchodzenie w stan LD może być niebezpieczne dla zdrowia, na przykład czy można się zatracić w tym świecie i nie być w stanie się z niego przebudzić. W tym momencie wydaje się, że to nie jest możliwe.

 

Specjaliści sugerują, że ta metoda może być skuteczna w radzeniu sobie z nawracającymi koszmarami. Wprowadzenie w stan świadomego snu może teoretycznie pomóc w poradzeniu sobie z takim problemem. Zjawisko LD wymaga jeszcze wielu badań, ale przynajmniej nauka nieco poszerzyła swój stan wiedzy na ten temat.

 

 

Źródło: http://innemedium.pl/wiadomosc/naukowcy-zbadali-fenomen-swiadomych-snow

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj