Studenci wyszkolili sztuczną inteligencję do zabijania ludzi w grze wideo

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Rozwój sztucznej inteligencji budzi obawy wśród wielu ludzi na całym świecie. Podczas gdy coraz szersze grono naukowców domaga się wstrzymania prac nad SI, dwaj studenci informatyki z Carnegie Mellon University stworzyli inteligentnego bota, którego nauczono poruszać się w trójwymiarowym środowisku w grze komputerowej i zabijać jak największą liczbę przeciwników.

 

Do nauki tego oprogramowania wykorzystano technikę uczenia maszynowego (tzw. deep learning). Inteligentny bot nawigował po planszy w starej, lecz wciąż popularnej grze wideo "Doom", zbierał przedmioty, broń, amunicję i apteczki, za co otrzymywał punkty. Podobnie było w przypadku zabijania swoich przeciwników, którymi byli zarówno ludzcy gracze, jak i "zwykłe" boty. Punkty odejmowano za każde otrzymane obrażenia i śmierć.

 

Z każdą rozgrywką, sztuczna inteligencja osiągała coraz lepsze wyniki. Bot dość łatwo potrafił poruszać się w trójwymiarowym pikselowym świecie, gromadzić zapasy broni i eliminować wrogów. Wyróżniał się niezwykłą celnością. System został porównany do prawdziwej maszyny do zabijania.

Oprogramowanie było tak skuteczne, że wywołało obawy wielu ludzi. Możliwości sztucznej inteligencji zostały wyraźnie przedstawione w wirtualnym świecie. Skoro bot potrafił przemieszczać się po wirtualnym świecie, z pewnością stanowiłby równie wielkie zagrożenie w naszym świecie rzeczywistym. W szczególności, niebezpiecznie brzmi kwestia "nagradzania" SI za każdego zabitego przeciwnika. Uzbrojona inteligentna maszyna, wysłana na pole walki, mogłaby wpaść w swego rodzaju szał zabijania i zaczęłaby eliminować każdą żywą istotę, w tym zwierzęta i swoich sojuszników, za co otrzymywałaby "punkty" niczym w grze komputerowej, co dodatkowo zachęcałoby ją do dalszego zabijania.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika gegat

Juz na starcie widać, że Bot

Juz na starcie widać, że Bot jest dośc ograniczony:
- w pierwszych sekundach zbiera broń i nie zabija gracza na przeciwko (ten albo sie nie poruszył, albo nie strzelił do bota lub był za daleko)
- wielokrotnie odbija sie od ścian w tych samych miejscach (nie zapamietuje rozkładu)
- ani razu w przypadku małej ilości "życia" nie zebrał celowo apteczki (zebrane były przypadkowo)
- nie analizuje skuteczności używanej broni (wali z tego co ma)

Szkoda, że na filmie nie pokazano etapów nauki, jak mu szło na początku a jak po nauce.
Po filmikach z mapy znanej i nieznanej wiele róznic nie widać.

Portret użytkownika r.abin

O wyjściu naczelnych "na

O wyjściu naczelnych "na prowadzenie" w przyrodzie zadecydowała właśnie agresja (świadoma). Ten facet od kolistych dużych talerzy (Clarce), przewidział nie tylko telewizję satelitarną, ale napisał też "Odyseję 2001", gdzie to (też) odkrył. Jesteśmy największymi mordercami wszechczasów, i tylko głupie rekiny o tym nie wiedzą. A nasza kontynuacja (ludzie lub roboty), będzie w tym jeszcze skuteczniejsza

Portret użytkownika IK

@Jesteśmy największymi

@Jesteśmy największymi mordercami wszechczasów, i tylko głupie rekiny o tym nie wiedzą.

I dlatego wlasnie, najwyzszy czas oddac wladze w rece kobietom. 

Nie dosc, ze lagodza obyczaje, to jeszcze jak sie okazuje wykazano ogromna przewage rzedu d>0,72 wskaznika speed processing kobiecych mozgow (Irving 2012). Sa tez duzo bardziej przystosowane (odporniejsze, wytrzymalsze) gdyz natura uhonorowala je zapasowa kopia duzego bagatego w informacje genetyczna chromosomu plci zenskiej, ktory zabezpiecza je ( w przeciwienstwie do mezczyzn) przed licznymi defektami, w tym dziedziczeniem chorob genetycznych sprzezonych z plcia (dziedziczenie recesywne sprzezone z chrom. X).

Okazuje sie tez, iz inteligencja dziedziczona jeat w glownej mierze po matce (Turner, Lehrke). Na chromosomie X jest ich ok. 21% , srednia w innych genach to ok. 4%, maly, ubogi inform. chromosom Y nie ma  nic niestety  w tym wzgledzie do zaoferowania.

Oddanie wladzy kobietom, to juz niestety nie jest jedynie problem przyzwoitosci i poszanowania praw czlowieka, ale kwestia przetrwania i dalszego rozwoju. 

Zrozumiala to chyba wreszcie nawet taka konserwa jak Arab. Saud.:

Wrzuc: "Saudyjki kolejny raz próbują wyzwolić się spod męskiej kurateli"  

Ekonomia wymusza postep, konserwa zawsze prowadzi do wstecznictwa. 

Mozna wrzucic w google: "Kobiety przejmuja wladze".

 

Portret użytkownika masz rację

masz rację tylko kobiety

masz rację tylko kobiety poakzują dobrą twarz np twarz macicy na czarnych protestach Smile są bardziej agresywne, łatwiej nimi manipulować i chcą władzy po to żeby z niej kożystać a nie tylko po to żeby nią się podbudować jak to z mężczyznami jest.

Portret użytkownika r.abin

To jest jedna, słuszna

To jest jedna, słuszna propozycja rozwoju ludzkości. Za - przemawiają obserwacji (nn) amerykańskiej dr, obserwującej grupy małp w dorzeczu Kongo, przegradzającej dwie społeczności małp z różnymi rozwojami - matriarchatu i patriarchatu. Ta pierwsza, jest znacznie liczniejsza i panuje tam powszechna miłość (też w aspekcie fizycznym). Tylko nie prowadzono badań (niemożliwe) nad rozwojem techniki, a taki A.C.Clarce (pisarz i prorok telewizji satelitarnej), twierdzi, że to agresja jest motorem rozwoju techniki (ja uważam że niedojdy autystyczne robią wynalazki - a to przemawia za wariantem 2). Może jednak jakiś plebiscyt?

 

Skomentuj