Studenci z MIT wygrali konkurs na projekt kapsuły Hyperloop

Kategorie: 

Źródło: MIT

Firma SpaceX wybrała drużynę, która jej zdaniem przedstawiła najlepszy projekt dotyczący budowy kapsuły dla rewolucyjnego transportu Hyperloop. Grupa ta niestety nie pochodzi z Polski - zwycięzcami są studenci z Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT).

 

Konkurs był organizowany przez koncern SpaceX, należący do Elona Muska który jest pomysłodawcą kolejki Hyperloop. Wzięły w nim udział drużyny z całego świata, w tym także dwie pochodzące z Polski. Chodzi o zespół HyperLodz Team oraz Hyper Poland, która uważa że w naszym kraju również powinna powstać taka technologia. Dzięki niej moglibyśmy przedostać się z Gdańska do Krakowa w 35 minut.

 

Rywalizację ostatecznie wygrali studenci z MIT. Konstrukcja ma ważyć około 250 kilogramów i zostanie wykonana z aluminium, włókna węglowego i poliwęglanów. Będzie także posiadać magnesy neodymowe, które umożliwią lewitację magnetyczną. Kapsuły będą przełączać się na koła w momencie opuszczania lub dojeżdżania do stacji, czyli wtedy gdy wymagane będą niskie prędkości.

 

Jesteśmy zatem o krok bliżej od powstania technologii Hyperloop, lecz minie jeszcze kilka lat zanim pierwsi ludzie zaczną korzystać z tego superszybkiego transportu. Studenci z MIT mają czas do czerwca aby zbudować kapsułę według koncepcji, którą zaprezentowali. Działanie tej konstrukcji będzie analizowane na specjalnym torze testowym. Przypomnijmy, że według wizji Elona Muska transportery będą poruszać się z prędkością 1200 km/h. Hyperloop będzie nie tylko szybki, ale również energooszczędny dzięki wykorzystaniu energii słonecznej.

 

 

Źródło: http://www.wired.com/2016/02/mit-students-just-won-a-competition-to-design-a-hyperloop-pod/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj