Struktura wieloletniego lodu w Arktyce zmieniła się nieodwracalnie w latach 2005-2007

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Oceanolodzy z Norwegii odkryli, że struktura wieloletniego lodu morskiego w Arktyce zmieniła się nieodwracalnie w latach 2005-2007, powodując, że jego średnia grubość i typowa długość życia zmniejszyły się mniej więcej o połowę w kolejnych latach. Odkrycia naukowców zostały opublikowane w artykule w czasopiśmie Nature.

 

Według ekspertów w 2007 r. reżim lodu morskiego w Arktyce zmienił się nieodwracalnie, w wyniku czego grube i zdeformowane obszary pokrywy lodowej zaczęły być zastępowane cieńszymi i bardziej jednolitymi warstwami lodu. Przejście to wiązało się z niezwykle ciepłą Antarktydą w latach 2005 i 2007 oraz początkiem przyspieszonej akumulacji ciepła w wodach u wybrzeży Alaski i Syberii.

 

Dzięki globalnemu ociepleniu rozmiar pokrywy lodowej Arktyki stopniowo się kurczył w ciągu ostatnich dwóch lub trzech dekad. Dzięki połączeniu pewnych czynników pogodowych i klimatycznych procesy te ulegają przyspieszeniu, co prowadzi do ustanowienia nowych zimowych i letnich rekordów zmniejszania się powierzchni lodu.

 

Szczególnie często takie zdarzenia są rejestrowane przez satelity NASA i innych wiodących agencji kosmicznych świata w ciągu ostatnich 10-15 lat. Na przykład obszar zlodowacenia arktycznego gwałtownie zmniejszył się latem w latach 2007, 2012, 2015, 2016, 2017 i 2020. W tych sezonach letnich powierzchnia lodu morskiego w Arktyce wynosiła 1-1,8 miliona metrów kwadratowych kilometrów mniej niż w poprzednich dekadach.

 

Zespół oceanologów kierowany przez Hiroshiego Sumatę, naukowca z Norweskiego Instytutu Polarnego w Tromsø, odkrył pierwsze dowody na to, że tak gwałtowne cofanie się lodowców może powodować dramatyczne zmiany w strukturze wieloletniego lodu w całej Arktyce. Naukowcy dokonali tego odkrycia podczas badania lodu morskiego znajdującego się na terenie Cieśniny Fram, która oddziela Grenlandię od Svalbardu.

 

Na dnie tej cieśniny znajduje się wiele boi głębinowych, które stale monitorują właściwości lodu pływającego lub znajdującego się nad nimi, w tym ich grubość, strukturę, prędkość ruchu i inne cechy. Sumata i jego współpracownicy uzyskali dane zebrane przez dziesiątki takich instrumentów obserwacyjnych w latach 1990-2019 podczas obserwacji stanu lodu w Cieśninie Fram.

 

Analiza tych informacji przez naukowców wykazała, że ​​struktura wieloletniego lodu w Arktyce zmieniła się dramatycznie w 2007 roku. Wcześniej w Oceanie Arktycznym dominował zdeformowany lód o grubości 3-4 m, a potem zaczął dominować lód o grubości około 1-1,5 m. Podobnie drastycznie zmieniła się średnia długość życia lodu - spadła z 4,3 lat do 2,7 lat.

 

Powodem tego, zdaniem oceanologów, było to, że w 2005 i 2007 roku Arktyka doświadczyła dwóch rekordowo ciepłych sezonów letnich, podczas których znaczna część mórz u wybrzeży Alaski i Syberii została uwolniona od lodu. Przyspieszyło to przepływ ciepła do wód Oceanu Arktycznego i nieodwracalnie zmieniło jego bilans cieplny, w wyniku czego wieloletni lód stał się cieńszy i krócej żył - podsumowali naukowcy.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj