Stosowanie nawigacji satelitarnej wyłącza niektóre regiony w mózgu

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Dzisiejsza technologia ułatwia nam życie każdego dnia. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na nasz mózg. Naukowcy potwierdzili, że stosowanie nawigacji satelitarnej wyłącza niektóre regiony w ludzkim mózgu.

 

Badacze z departamentu psychologii eksperymentalnej w University College London wykazali, że gdy ochotnicy samodzielnie poszukiwali trasy bez korzystania z jakichkolwiek wspomagaczy, w hipokampie i korze przedczołowej zaobserwowano wyraźną aktywność neuronów. To oznacza, że mózg brał aktywny udział w tej czynności. Sytuacja się jednak zmieniła, gdy uczestnicy badania posługiwali się nawigacją satelitarną.

 

Eksperyment pokazuje, że gdy technologia wyręcza nas w zadaniach umysłowych, niektóre regiony w mózgu po prostu nie wykazują zainteresowania otoczeniem. Zdaniem badaczy, regularne korzystanie z nawigacji może mieć na nas długoterminowy wpływ. Użytkownicy GPSa będą mieć większe problemy z nawigacją po mieście i ulicach, gdy zostaną zdani wyłącznie na siebie.

 

Jest to jeden z najprostszych przykładów, który dokładnie obrazuje problem. Technologia wyręcza dziś ludzi niemal na każdym kroku. Korzystanie z GPSa upośledza nasze zdolności nawigacyjne. Innym przykładem może być regularne korzystanie z kalkulatora, co z kolei utrudnia naszą umiejętność liczenia w pamięci. Warto więc od czasu do czasu zrezygnować z urządzeń, które zwykle mamy pod ręką i wyćwiczyć mózg, zapewniając sobie nieco aktywności umysłowej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Taż po to GPS wymyślili, żeby

Taż po to GPS wymyślili, żeby kierowca patrzał tylko przed siebie (na drogę), a nie lustrował otoczenia - szukając tablicy z nazwą ulicy. Przytoczone obawy, przypominają mi te sprzed 60 lat, kiedy pojawiły się wieczne pióra. Nauczyciele twierdzili, że "psują charakter pisma" - tylko krzyżówka (jak ktoś wie co to)

Skomentuj