Stellarator Wendelstein 7-X bije kolejne rekordy wydajności plazmy

Kategorie: 

Źródło: Instytut Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka

W ostatnich miesiącach, niemieccy naukowcy z Instytutu Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka w Greifswaldzie eksperymentowali ze swoim stellaratorem Wendelstein 7-X. Fizycy powiadomili nas, że ich sztuczne słońce uzyskało rekordową wydajność plazmy dla reaktorów fuzyjnych tego typu.

 

Podczas badań, które odbyły się między lipcem a listopadem bieżącego roku, niemieccy fizycy rozgrzali plazmę w swoim stellaratorze do temperatury 20 milionów stopni Celsjusza. Plazma uzyskała gęstość 2 x 1020 cząstek na metr sześcienny i po raz pierwszy uzyskała energię na poziomie 1 megadżula. Co więcej, udało się ją podtrzymać przez 100 sekund.

 

Wendelstein 7-X regularnie ustanawia nowe rekordy wydajności plazmy dla stellaratorów. Reaktor fuzyjny przechodzi przez modernizację, aby w przyszłości można było osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Niemieccy naukowcy skupiają się teraz na podwyższeniu temperatury plazmy i podtrzymaniu jej przez całe 30 minut. Modernizacja zakłada między innymi ulepszenie ścian komory, aby zabezpieczyć ją przed wysokimi temperaturami.

Źródło: Instytut Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka

Naukowcy z Instytutu Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka w Greifswaldzie opracowują koncepcję stellaratora, który różni się od tokamaków tym, że plazma stabilizuje się sama, bez konieczności przepuszczania przez nią prądu. Swój wkład w rozwój reaktora Wendelstein 7-X mają także naukowcy z Polski, którzy współkonstruowali system wstrzeliwania izotopów wodoru, deuteru lub trytu do gorącej plazmy wodorowej, opracowali system zasilania cewek nadprzewodzących i zbudowali elementy systemu diagnostyki stellaratora.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj