Startup planuje umieścić lustra w kosmosie, aby generować energię słoneczną w nocy

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Ben Novack to 26-letni wynalazca i przedsiębiorca. Po zdobyciu dyplomu z inżynierii mechanicznej i występie w programie telewizyjnym MythBusters, został dyrektorem generalnym startupu Tons of Mirrors. Tons of Mirrors wykorzystuje odblaskowe powierzchnie zamontowane na satelitach, aby przekierować światło słoneczne na ziemskie panele słoneczne w nocy.

 

Novack nie wpadł na pomysł wykorzystania kosmicznych luster do zmiany lokalnych warunków oświetleniowych. Podobną koncepcję zaproponowała w 1977 r. Senacka Podkomisja ds. Wytwarzania i Dostaw Energii. W 1988 roku rosyjski projekt Znamja z powodzeniem wystrzelił na orbitę 20-metrowe lustro, wysyłając pięciokilometrowy wędrujący promień światła przez Europę. 

 

W 2017 roku norweski księgowy Oskar Kittilsen zainstalował duże obrotowe lustra na górze nad miastem Rjukan, aby zwalczyć sezonową depresję. W ramach chińskiego projektu Three Moons Project powstają gigantyczne orbitujące reflektory, które zastąpią latarnie uliczne. Uniwersytet w Glasgow opracowuje również koncepcję orbitalnego reflektora słonecznego o nazwie SOLSPACE.

 

Novack jednak podchodzi do problemu z innej perspektywy, oferując zaktualizowaną technologię i twierdząc, że światło słoneczne jest co najmniej 90,7 razy tańsze niż poprzednie oferty. Co musi się stać, aby przejść od koncepcji do zastosowania? Ben Novak twierdzi, że tylko pieniądze. 

 

Próbuję teraz zebrać 5 milionów dolarów na umieszczenie jednej z tych płytek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chcę upewnić się, że rozmiar plamki odpowiada oczekiwaniom i że wszystkie obliczenia są poprawne. Następnym krokiem będzie zbudowanie większego satelity, który przyniesie zyski i będzie służył legalnym klientom na Ziemi. 

 

Następnym krokiem po tym jest zebranie jeszcze większej ilości pieniędzy, umieszczenie kilku satelitów i uzyskanie prawdziwej konstelacji. Gdy osiągnięty zostanie ten etap, będzie już wiadomo, jak tania jest produkcja, jak kosztowna jest instalacja, koszty stałe, koszty eksploatacji. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj