Starożytne delfiny z Austrii zaskakują naukowców swoimi wyjątkowymi zdolnościami

Image

Źródło: kadr z YouTube

Grupa badaczy pod przewodnictwem paleontolog Gertrud Rössner dokonała niezwykłego odkrycia - opisali nowy, nieznany wcześniej gatunek prehistorycznych delfinów, który żył około 22 milionów lat temu na terenie dzisiejszej Austrii. 

 

 

Analiza skamieniałości wykazała, że te starożytne ssaki morskie posiadały wyjątkowe zdolności słyszenia. Odkrycie miało miejsce w 1980 roku, gdy w pobliżu miasta Linz znaleziono fragmentaryczną czaszkę z wydłużonym pyskiem i 102 jednolitymi zębami. 

 

Naukowcy z Bawarskiej Państwowej Kolekcji Paleontologii i Geologii oraz Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium ustalili, że należy ona do nowego, nieznanego wcześniej gatunku, który nazwali Romaleodelphis pollerspoecki. 

 

Analiza komputerowa wykazała, że Romaleodelphis może być spokrewniony z wymarłym archaicznym kladem delfinów Chilcacetus, których skamieniałości znajdowano dotychczas jedynie na wybrzeżach Pacyfiku i Ameryki Południowej. Odkrycie tego domniemanego europejskiego krewnika tej linii zaskoczyło naukowców. 

 

Szczególnie interesujące okazały się wyniki badań nad budową ucha wewnętrznego Romaleodelphis. Dzięki tomografii mikrokomputerowej udało się ustalić, że gatunek ten posiadał doskonałe zdolności słyszenia w zakresie wysokich częstotliwości. 

 

Współczesne delfiny również dobrze słyszą dźwięki o wysokiej częstotliwości, ale Romaleodelphis jest jednym z najstarszych znanych zębowców, które miały tak rozwinięty słuch. Naukowcy sugerują, że te starożytne delfiny mogły porozumiewać się ze sobą na częstotliwościach niedostępnych dla słuchu drapieżników, co stanowiło dla nich ważną przewagę ewolucyjną. 

 

 

Ocena: