Stany Zjednoczone zbudują najpotężniejszy superkomputer na świecie

Kategorie: 

Chiński superkomputer Tianhe-2 - źródło: netlib.org
W ciągu najbliższych 10 lat, Stany Zjednoczone mają nadzieję stać się superkomputerową potęgą. Prezydent Barack Obama zlecił budowę niezwykle potężnej maszyny, której moc obliczeniowa byłaby liczona w eksaflopsach. W tym celu powołana została Narodowa Inicjatywa ds. Informatyki Strategicznej (NSCI).

 

Przypomnijmy że według rankingu Top500, najpotężniejszym superkomputerem na świecie jest chiński Tianhe-2 (zdjęcie na górze). Jego moc obliczeniowa wynosi 33.86 petaflopsa co oznacza, że wykonuje ponad 33 biliardy operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Tymczasem Stany Zjednoczone w najbliższych latach zajmą się projektowaniem i budową o wiele lepszego superkomputera, z którym nie będzie mogła równać się żadna maszyna - nawet Tianhe-2.

 

Moc obliczeniowa przyszłego amerykańskiego komputera, który może powstać w ciągu 10 najbliższych lat, będzie liczona w eksaflopsach - ma on zatem wykonywać aż trylion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Maszyna będzie kilkakrotnie potężniejsza od wszystkich superkomputerów, jakie znajdują się obecnie w rankingu Top500. Ich łączna moc obliczeniowa wynosi 361 petaflopsów.

 

 

Źródła:

http://www.top500.org/lists/2015/06/

http://www.pcworld.com/article/2954852/obama-rolls-out-initiative-to-boost-us-supercomputer-capability.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj