Stany Zjednoczone wprowadzą pierwszy samolot kosmiczny do 2017 roku

Kategorie: 

Źródło: DARPA
Ogłoszony w zeszłym roku projekt XS-1 (eXperimental Spaceplane) zakłada opracowanie specjalnego samolotu kosmicznego, zdolnego do wynoszenia małych satelitów w przestrzeń kosmiczną oraz powrotu na Ziemię. W 2015 roku odbędą się zawody, w trakcie których wybrana zostanie najlepsza konstrukcja dla XS-1, natomiast przez następne dwa lata przeprowadzane będą odpowiednie testy.

 

Stany Zjednoczone wynoszą swoje satelity za pomocą rakiet nośnych. Każdy taki lot najczęściej kosztuje setki milionów dolarów, dlatego też planuje się stworzyć samolot kosmiczny XS-1. Jest to bezzałogowy samolot wielokrotnego użytku, który mógłby wlatywać w przestrzeń kosmiczną. Według planów, pojazd ten będzie mógł startować z czystego lądowiska bez zbędnej infrastruktury. Dzięki temu XS-1 będzie mógł latać z różnych lokalizacji.

 

Opracowaniem samolotu kosmicznego zajmie się znana agencja zaawansowanych technologii DARPA. XS-1 będzie mógł wynosić satelity w szybszym czasie oraz za mniejsze pieniądze a przy okazji przetestuje technologię kosmiczną nowej generacji oraz loty hipersoniczne zarówno do celów rządowych i komercyjnych.

 

DAPRA już szacuje, że bezzałogowiec ten będzie wykonywał jeden lot dziennie, przemieszczając się z prędkością co najmniej 10 Machów (tj. około 12.240 km/h). Twórcy chcą również zmniejszyć koszty wyniesienia ładunków na orbitę o masie od 1300 do 2200 kilogramów. Podsumowując, każdy lot będzie kosztować mniej niż 5 milionów dolarów a więc różnica w kosztach jest znaczna.

 

 

Źródła:

http://www.dvice.com/2014-2-11/darpas-xs-1-hypersonic-spaceplane-fly-2017

http://www.darpa.mil/NewsEvents/Releases/2013/09/17.aspx

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj