Stany Zjednoczone ogłosiły plan budowy internetu kwantowego

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Departament Energii Stanów Zjednoczonych ogłosił plan budowy krajowego internetu kwantowego. Chodzi o superszybki i niemożliwy do zhakowania internet, wykorzystujący pewne zjawiska kwantowe. Amerykanie wiedzą, że Chińczycy od pewnego czasu opracowują podobną technologię, dlatego nie chcą pozostać w tyle.

 

Internet kwantowy opiera się o świat fizyki kwantowej i wykorzystuje dwa zjawiska kwantowe. Pierwsze z nich to splątanie kwantowe, w którym dwie cząstki są ze sobą nierozerwalnie związane bez względu na dzielące je odległości, a jakakolwiek zmiana stanu jednej z nich automatycznie wpływa na stan drugiej cząstki. Drugie zjawisko to superpozycja kwantowa, w której cząstka może istnieć w dwóch różnych stanach jednocześnie.

 

Jakakolwiek próba odczytania informacji przekazywanej przez internet kwantowy przez osobę nieupoważnioną spowoduje usunięcie samej informacji, a nadawca i odbiorca dowiedzą się o nieudanym cyberataku. Właśnie dlatego światowe potęgi tak bardzo interesują się internetem kwantowym.

Amerykański plan na internet kwantowy został opracowany przez tamtejszy Departament Energii we współpracy z laboratoriami naukowymi i uniwersytetami. W przygotowanym raporcie wyszczególniono cztery priorytetowe obszary badań dla rozwoju nowej technologii – jest to budowa podstawowych elementów składowych dla internetu kwantowego, integracja urządzeń sieciowych, stworzenie infrastruktury dla splątania kwantowego oraz technologii korekcji błędów.

 

Internet kwantowy będzie testowany na coraz większą skalę. Naukowcy już potwierdzili, że technologia działa w sieciach światłowodowych. Kolejne kroki będą obejmowały wysyłanie splątanych fotonów między kampusami na terenie danego miasta i między dwoma miastami. Ostatecznym celem będzie stworzenie infrastruktury łączącej laboratoria, uniwersytety i przemysł. Stany Zjednoczone nie podały żadnej konkretnej daty uruchomienia krajowego internetu kwantowego, więc trudno powiedzieć, ile lat zajmie budowa i wdrażanie nowej technologii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

Po cóż Amerykanom niemozliwy

Po cóż Amerykanom niemozliwy do shakowania Internet? Przecież to głownie oni dbają o to, by mieć dostęp do wszelakich danych. Ostatno Trump podał informację, że tik tok będzie w USA zablokowany, bo... stganowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Jakbym to skąś znał; czy to RWE nie była zakłócana, bo stanowił.a zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego? A mkto to pobudował mur berliński, a kto dzisiaj buduje podobne w świecie? Skoro tit tok jest taki niebezpieczny, to przecież od lat jesteśmy śledzeni przez youtube. Uświadomił nam to sam Trump.

Skomentuj