Na stacji ISS planuje się uzyskanie temperatury dochodzącej do zera bezwzględnego

Kategorie: 

Źródło: NASA
W ramach badań nad materią, uczeni z NASA chcą uzyskać rekordowo niską temperaturę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Eksperyment przeprowadzony zostanie w 2016 roku.

 

Projekt Cold Atom Lab zakłada osiągnięcie temperatury rzędu 100 pikokelwinów (0.1 miliardowych części kelwina), czyli jest to temperatura nieco wyższa od zera absolutnego. Dotychczas udało się osiągnąć najniższą temperaturę, wynoszącą 450 pikokelwinów a dokonali tego uczeni z Massachusetts Institute of Technology w 2003 roku.

 

Tak niskie temperatury powodują ustanie aktywności termicznej w atomach. Naukowcy rozpoczną swoje badania od tzw. kondensatu Bosego-Einsteina (BEC), czyli od efektu kwantowego, w którym gazy niektórych atomów pod wpływem temperatur bliskich zeru bezwzględnemu zaczynają oddziaływać niczym fala. Pomieszanie dwóch kondensatów może spowodować brak atomu.

 

Badania odbędą się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ze względu na mikrograwitację, która pozwala na uzyskanie tak niskich temperatur. Rob Thompson, naukowiec z NASA odpowiedzialny za projekt Cold Atom Lab uważa, że wyniki eksperymentu można będzie wykorzystać w sensorach kwantowych bądź w laserach atomowych.

 

 

Źródło: http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2014/30jan_coldspot/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj