Stacje bazowe 5G w Japonii umożliwią zdalne ładowanie smartfonów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Japońska firma telekomunikacyjna SoftBank, rozpocznie wkrótce testy technologii, która pozwoli wykorzystywać stacje bazowe, jako bezprzewodowe stacje ładowania smartfonów. Proponowane rozwiązanie, jest opracowywane we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu w Kioto, Kanazawa Institute of Technology oraz Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych Japonii.

 

Koncepcja, zakłada instalację specjalnych bezprzewodowych nadajników, na stacjach bazowych 5G. Moc ładowania bezprzewodowego będzie ograniczona do 1 miliwata, aby zapobiec negatywnym skutkom dla ludzkiego ciała. Zasięg będzie początkowo wynosił około 10 metrów, a następnie poszerzy się do 100 metrów.

 

Ładunek elektryczny zostanie wysłany w 28-gigahercowym paśmie wysokiej częstotliwości używanym w komunikacji 5G. Użytkownicy mogą automatycznie ładować kompatybilne urządzenia do noszenia, zbliżając się do stacji bazowej. Obecnie używanie takiej technologii jest zabronione w Japonii, aby uniknąć możliwych zakłóceń sygnałów systemów komunikacyjnych.

 

 

Rząd jest jednak bliski złagodzenia tych ograniczeń co pozwoli na testy tej technologii. W planach władz, jest zezwolenie na bezprzewodowe ładowanie w pomieszczeniach, a dopiero później zezwolenie na jej użytek na zewnątrz. SoftBank spodziewa się wprowadzić nowe rozwiązanie na rynek w 2025 roku.

 

Warto zauważyć, że Japończycy nie są osamotnieni w swoich badaniach. W Stanach Zjednoczonych firmy Ossia i Powercast sprzedają sprzęt, który ładuje smartfony i urządzenia do gier na różnych długościach fal. Xiaomi, chiński producent smartfonów, również dołączył do wyścigu deweloperskiego. Wygląda na to, że druga dekada XXI wieku, skupi się na rozwoju technologii tego typu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Taki wynalazek, popełnił

Taki wynalazek, popełnił pewien chłop (z podlubelskiej wioski), Wokół podwórka, zmajstrował pętlę i zasilał nią żarówkę - energią z pobliskiego nadajnika TV. Nagrody nie dostał - tylko kolegium. Ciekawe, czy (szczepionych) cyborgów - też będą tym ładować?

Skomentuj