Specjalny dekoder potrafi rozpoznać gatunek ptaka poprzez analizę śpiewu

Kategorie: 

Źródło: www.freedigitalphotos.net
Naukowcy stworzyli zaawansowany algorytm, który potrafi automatycznie zidentyfikować gatunek ptaka, analizując jedynie jego śpiew. Informacja ta pojawiła się na łamach czasopisma Journal PeerJ.

 

Główny autor raportu dr Dan Stowell powiedział dla BBC, że dzisiejsze oprogramowania nie są wystarczająco precyzyjne a śpiew ptaków jest bardzo skomplikowany, ponieważ niektóre nawet najprostsze dźwięki mogą brzmieć dokładnie tak samo. Stworzony przez niego program korzysta z nagrań audio poszczególnych ptaków oraz ich śpiewu o świcie. Każde nagranie jest przypisane do danego gatunku ptaków.

 

Program został wykorzystany do badania śpiewu ptaków z różnych baz danych, między innymi z British Library Sound Archive. Najlepsze wyniki udało się jednak osiągnąć, analizując największy na świecie zbiór danych z Brazylii, gdzie znajdują się nagrania ponad 500 ptaków.

 

Naukowiec postanowił pójść jeszcze dalej i pracuje obecnie nad technologią, która pozwoli rozszyfrować relacje, jakie mają miejsce między ptakami. Również i w tym przypadku, urządzenie będzie analizować czy poszczególne ptaki są ze sobą w związku poprzez analizę ich śpiewu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj