Specjalne urządzenie pozwoli naładować telefon komórkowy, wykorzystując wilgotność powietrza

Kategorie: 

Źródło: www.freedigitalphotos.net
W Massachusetts Institute of Technology (MIT) powstało urządzenie produkujące ładunek elektryczny, wykorzystując kropelki wody, które podczas kondensacji odskakują od powierzchni superhydrofobowej. Ponadto uczeni stwierdzili, że ich wynalazek może również tworzyć czystą wodę.

 

Odkrycia tego dokonano już w zeszłym roku a teraz zbudowano urządzenie, które stosuje się do tej metody, czyli wykorzystuje wilgotność powietrza a podczas kondensacji, kropeli wody odskakują od powierzchni superhydrofobowej, tworząc niewielkie ilości energii elektrycznej. Wynalazek jest prosty w budowie, ponieważ składa się z szeregu płaskich płyt metalowych, układanych na przemian. W trakcie testów użyto akurat płyt miedzianych, choć może to być dowolny przewodzący metal.

 

Ilość energii, jaką udało się wytworzyć korzystając z tej metody, była dość niewielka - jedynie 15 pikowatów na centymetr kwadratowy powierzchni. Naukowcy twierdzą jednak, że urządzenie można ulepszyć, tak aby produkowało co najmniej 1 mikrowat na centymetr kwadratowy. Według obliczeń jednego z autora badań, Nenada Miljkovica, bateria telefonu komórkowego mogłaby zostać w pełni naładowana w ciągu 12 godzin, gdyby zbudowano takie kwadratowe urządzenie o wielkości 50 centymetrów.

 

 

Źródło: http://newsoffice.mit.edu/2014/getting-charge-out-water-droplets-0714

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj