Specjalne urządzenie naładuje telefon komórkowy, wykorzystując ruch człowieka

Kategorie: 

Źródło: Dr. Guang Zhu. Dr. Zhong Lin Wang/Beijing Institute of Nanoenergy and Nanosystems/Georgia Tech
Z pewnością każdemu z nas przydarzyła się sytuacja, w której pojawiła się konieczność użycia telefonu komórkowego a rozładowana bateria nam to uniemożliwiała. Nowy wynalazek może jednak odmienić konieczność używania tradycyjnych ładowarek, gdyż generuje ono prąd podczas ruchu naszego ciała.

 

Urządzenie, opracowane przez naukowców z Georgia Institute of Technology i Beijing Institute of Nanoenergy and Nanosystems, składa się z czterech płyt warstwowych, położonych jedna na drugiej. Pierwsza z nich jest wykonana z miedzi i obraca się. Druga jest polimerowa i pozostaje nieruchoma. Trzecia, pokryta złotem, jest odpowiednio podzielona na sektory, przypominając koło od roweru, natomiast ostatnia warstwa wykonana jest z tworzywa akrylowego.

 

Gdy pierwsza płyta obraca się, dodatnie ładunki zawarte w miedzi przechodzą obok ładunków ujemnych w drugiej warstwie polimerowej, powodując nierównowagę ładunków w trzeciej złotej warstwie, gdzie każda "złota szprycha" posiada więcej ładunków ujemnych lub dodatnich. Ta nierównowaga oznacza przepływ prądu, gdy przewód jest podłączony między sektorami.

 

Zhong Lin Wang powiedział, że urządzenie to może generować prąd gdy tylko miedziana płyta zacznie się obracać. Tak więc wynalazek, aby mógł generować prąd i naładować nasz telefon komórkowy, może znajdować się przykładowo w kieszeni w spodniach. Według twórcy, opracowane urządzenie posiada szerokość 10 centymetrów a kołysając je ręcznie można wygenerować energię elektryczną 5 voltów, która wystarczy do naładowania iPhone'a.

 

 

Źródło: http://www.nature.com/ncomms/2014/140304/ncomms4426/full/ncomms4426.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj