Specjaliści ustalili, że pole magnetyczne Ziemi mogło powstać miliard lat wcześniej niż uważano

Kategorie: 

Źródło: NASA
Pole magnetyczne Ziemi powstało znacznie wcześniej niż uważali naukowcy. Według najnowszych ustaleń jest ono przynajmniej o 500 mln lat starsze niż dotychczas przewidywano, a niektórzy eksperci skłaniają się do wiary, że jest ono starsze nawet o miliard lat.

 

Do najnowszych ustaleń na temat wieku ziemskiej magnetosfery doszła grupa amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Rochester. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie Science. Jak ustalili specjaliści, pole magnetyczne Ziemi pojawiło się co najmniej 4 miliardy lat temu. Początkowo sądzono, że stało się to 3,5 miliarda lat temu, około miliard lat po powstaniu naszej planety.

 

Swoje wnioski eksperci potwierdzili wykonując badania orientacji magnetycznej kryształków magnetytu uwięzionego w cyrkoniach odnalezionych w Zachodniej Australii, która ma najstarsze skały na powierzchni Ziemi. Dzięki temu udało się odczytać kilka miliardów lat ewolucji ziemskiego pola magnetycznego.

Gdyby nie magnetyczna osłona chroniąca przed szkodliwym wiatrem słonecznym, nie doszłoby do narodzin życia biologicznego na naszej planecie. Ziemska magnetosfera chroni naszą planetę przed wiatrem słonecznym, czyli strumieniem zjonizowanych cząstek emitowanych bez przerwy z korony słonecznej. Zapewnia ona ochronę wszelkiego życia. Bez pola magnetycznego nasza planeta wyglądałaby podobnie jak Mars.

 

Eksperci ustalili, że 4 miliardy lat temu wiatr słoneczny był znacznie silniejszy niż obecnie, a jego niszczycielskie możliwości były 10 razy większe niż teraz. Gdyby nasza tarcza magnetyczna tego nie przetrwała to wraz z wyłączeniem wewnętrznego dynama rozproszyłaby się atmosfera ziemska, a znajdujące się na powierzchni ziemi oceany wyparowałyby jak te z Marsa.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Johny... Jak możesz pisac coś

Johny... Jak możesz pisac coś takiego? Nie powstałaby Ziemia, gdyby nie zaindukowało się pole magnetyczne..
 Pole magnetyczne ziemskie powstało razem z planetą kilkanaście tysięcy lat temu...
 Nie należy nie brać pod uwagę, że wiek Wszechświata oraz Ziemi oceniono wg prędkosci światła einsteinowskiego, czyli prędkości odpowiadającej ok 300 000 km/s..
 To ni jest zgodne z rzeczywistością. Dla mnie jest to oczywiste, że istnieją prędkości fluorescencyjne pól magnetycznych o nieskończonej wartości.
 A w takim podejściu do zagadnienia WIEK W2SZECHŚWIATA MOŻE LICZYĆ, WG DOSTĘPNYCH BADAŃ INSTRUMENTALNYCH, CZYLI KILKANAŚCIE TYSIĘCY LAT.
 Różnice w wieku Ziemi i Wszechświata jak i innych planet wynoszą tysiące a nie "miliardy, czy "miliony" lat.
dowodzą tego zmiany na Ziemi w prezentacjach geologicznych ( np idiotyczna kolumna geologiczna ewolucjonistów), gdzie skamieniałości drzew przechodzą przez warstwy geologiczne liczące "miliony lat"
 Fraktalne struktury w granitach wskazują, że powstał on w jednej chwili, czyli razem z Ziemią.
 Życie biologiczne powstało ok. 6-10 tys. lat temu, co nie oznacza, że wcześniej nie było innych inteligentnych cywilizacji... "bogów"...

Skomentuj