Sonda Parker Solar Probe przetrwała pierwsze zbliżenie do Słońca

Kategorie: 

Źródło: NASA

Sonda kosmiczna agencji NASA, Parker Solar Probe, z powodzeniem wykonała lot w pobliżu naszej gwiazdy. Próbnik znalazł się w odległości 24 milionów kilometrów od Słońca i tym samym zbliżył się do niego na rekordową odległość.

 

Bliski przelot sondy kosmicznej miał miejsce w poniedziałek, 5 listopada. Parker Solar Probe przemieszczała się z prędkością ponad 340 000 km/h. W ten sposób, sonda kosmiczna NASA pobiła dwa rekordy, które kiedyś zostały ustanowione przez sondę Helios 2. Parker Solar Probe wysłała na Ziemię wygnał potwierdzający, że przetrwała lot w pobliżu Słońca i pozostaje w pełni sprawna.

Sonda kosmiczna będzie w przyszłości ustanawiała kolejne rekordy. Misja zakłada bowiem wykonanie bardzo bliskiego przelotu w pobliżu naszej gwiazdy. Parker Solar Probe ma wykonać pomiary wewnątrz korony słonecznej. W 2024 roku zbliży się do Słońca na odległość nieco ponad 6 milionów kilometrów i w tym czasie rozwinie prędkość około 700 000 km/h.

Misja kosmiczna NASA potrwa do 2025 roku. Parker Solar Probe wykona łącznie 24 zbliżenia do naszej gwiazdy i 7 razy skorzysta z asysty grawitacyjnej Wenus. Z każdym przelotem, sonda znajdzie się coraz bliżej Słońca.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj