Sonda OSIRIS-REx dotarła do planetoidy Bennu, która w przyszłości może uderzyć w Ziemię

Kategorie: 

Źródło: NASA

Sonda OSIRIS-REx zakończyła w poniedziałek swoją 2-letnią podróż na asteroidę Bennu. Statek kosmiczny został wysłany przez agencję NASA celem zbadania potencjalnie niebezpiecznej dla Ziemi planetoidy.

 

Sonda OSIRIS-REx została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną 8 września 2016 roku z pomocą rakiety nośnej Atlas-V z Przylądka Canaveral na Florydzie. W poniedziałek, 3 grudnia 2018 roku, dotarła do swojego celu. Statek kosmiczny przebywa około 19 km nad powierzchnią Bennu, która posiada średnicę około 500 metrów, i rozpocznie teraz wstępne badania planetoidy. OSIRIS-REx wykona niskie przeloty nad biegunami oraz regionem równikowym asteroidy.

 

Głównym zadaniem sondy kosmicznej jest ustalenie dokładnej masy planetoidy Bennu i jej ruchu obrotowego oraz stworzenie precyzyjnego modelu jej kształtu. Dane te pozwolą wybrać odpowiednią lokalizację dla pobrania próbek gruntu.

Asteroida Bennu - źródło: NASA

Po uzyskaniu odpowiednich informacji o tym ciele niebieskim, sonda OSIRIS-REx rozpocznie manewr wejścia na orbitę Bennu, co powinno nastąpić 31 grudnia. Będzie to mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych badań asteroidy oraz pobrania próbek, które następnie zostaną dostarczone na Ziemię.

 

Misja kosmiczna agencji NASA pozwoli nie tylko lepiej zrozumieć proces formowania się planet i asteroid. Naukowcy będą mogli dokładniej przyjrzeć się potencjalnie niebezpiecznej planetoidzie. Według obliczeń, Bennu może uderzyć w Ziemię w latach 2169-2199, gdy zbliży się do naszej planety aż ośmiokrotnie. W grę wchodzą także minerały, które NASA zdobędzie dzięki sondzie OSIRIS-REx. Statek kosmiczny pozostanie na orbicie Bennu aż do marca 2021 roku i powróci na Ziemię we wrześniu 2023 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj