Sonda New Horizons dotarła do planetoidy Ultima Thule w Pasie Kuipera

Kategorie: 

Źródło: JHUAPL/SwRI

Misja kosmiczna agencji NASA o nazwie New Horizons zdołała przetrwać zbliżenie do Ultima Thule, obiektu transneptunowego z Pasa Kuipera. Oficjalnie jest to najdalsze zbadane przez ludzkość ciało niebieskie, znajdujące się 6,5 miliarda kilometrów od Ziemi.

 

Pierwsze zdjęcia Ultima Thule zostały przesłane przez New Horizons 30 grudnia 2018, dokładnie na 37 godzin przed najbliższym podejściem urządzenia z obiektem. Wykazało ono, że kształt planetoidy jest zgodny z oczekiwaniami astronomów.

Bliski przelot tego urządzenia obok Ultima Thule był planowany na 1 stycznia. Naukowcy obawiali się, czy sonda przetrwa zbliżenie na odległość 3300 km od powierzchni i czy po tym manewrze zdoła nawiązać łączność radiową z Ziemią. Okazało się, że pojazd kosmiczny New Horizons wykonał zadanie i zdołano się z nim skontaktować poprzez stację satelitarną z Hiszpanii.

Tym samym potwierdzono, że sonda New Horizons wykonała prawidłowo zaprogramowane wcześniej autonomiczne obserwacje podczas przelotu. Pamięć na pokładzie sondy jest pełna danych, które w najbliższych tygodniach będą sukcesywnie wysyłane na Ziemię aż do jesieni 2020 roku.

Wcześniej sonda New Horizons dokładnie zbadała Plutona i zbliżyła się do powierzchni jego księżyców. Dzięki temu poznano lepiej jego największego satelitę, Charona. Zbadano również odkryte dopiero w XXI wieku satelity Nix, Hydra i Kerberos. 

Ze względu na doskonały stan pojazdu, postanowiono przedłużyć misję po zakończeniu badania Plutona. NASA wysłała sondę w kierunku pasa Kuipera, obszaru w Układzie Słonecznym, który składa się z obiektów pozostałych po etapie tworzenia planet Układu Słonecznego. 

 

Pierwszym celem zespołu stała się planetoida 2014 MU69, znana również jako Ultima Thule. Według zdjęć z teleskopu Hubble'a, asteroida ma czerwonawy odcień. New Horizons ma to potwierdzić, oraz określić rozmiar tego obiektu. Naukowcy planują również dowiedzieć się, czy Ultima Thule ma satelity lub pierścienie pyłowe i jakie są geologiczne oraz topograficzne cechy powierzchni.

Zaraz po zbadaniu Ultima Thule, sonda New Horizons uda się dalej na kosmiczną wędrówkę i będzie eksplorować kolejne obiekty Pasa Kuipera, dostarczając na Ziemię jeszcze wielu cennych danych o tym regionie kosmosu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj