Smartfony z Androidem stworzą globalną sieć wykrywania trzęsień ziemi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Amerykańska korporacja Google tworzy ogólnoświatowy system ostrzegania przed trzęsieniami ziemi i już wprowadziła w życie jego pierwsze elementy. Nowy system jest oparty o dostępne na całym świecie smartfony z Androidem. Za zgodą użytkownika, akcelerometr w naszym smartfonie może się stać punktem danych dla algorytmów, które powstały z myślą o wykrywaniu trzęsień ziemi.

 

Nowa funkcja od Google nie byłaby możliwa, gdyby nie miliony urządzeń rozsianych po całym świecie, wyposażonych w system Android oraz akcelerometr. Jest to znacznie łatwiejsze i tańsze rozwiązanie od budowania globalnej sieci sejsmometrów. Za systemem detekcji trzęsień ziemi stoją również potężne algorytmy przeznaczone do przetwarzania ogromnych ilości danych.

 

Korporacja Google wdraża nowy system etapami. Pierwszy etap to nawiązanie współpracy z agencją United States Geological Survey (USGS) i California Office of Emergency Services (Cal OES) celem przesyłania alertów o trzęsieniach ziemi do użytkowników systemu Android na terytorium stanu Kalifornia. Już w drugim etapie, w wyszukiwarce Google będzie można wyszukać informacje o trzęsieniach ziemi na podstawie danych, pochodzących ze smartfonów z Androidem. Natomiast w trzecim etapie, Google zacznie aktywnie wysyłać ostrzeżenia o trzęsieniach ziemi do ludzi mieszkających w regionach, w których nie ma systemów ostrzegawczych opartych o sejsmometry.

Firma Google zapewnia, że do działania systemu potrzebuje jedynie lokalizacji oraz danych z akceleratora i nie będzie potrzebowała jakichkolwiek informacji na temat użytkownika. Co więcej, funkcja będzie aktywna tylko wtedy, gdy urządzenie jest podłączone do gniazdka, aby nie zużywać baterii.

 

Akcelerometr, który znajduje się w niemal wszystkich współczesnych smartfonach, pozwala wykrywać drgania. Gdy na danym obszarze, tysiące urządzeń z Androidem nagle zarejestruje specyficzne wibracje, inteligentne algorytmy Google szybko sprawdzą i potwierdzą, czy mamy do czynienia z trzęsieniem ziemi, natomiast alerty będą rozsyłane do użytkowników w ciągu sekund. Firma twierdzi, że jej system potrafi zlokalizować epicentrum oraz określić siłę wstrząsów.

 

Nowa funkcja będzie wprowadzana za pośrednictwem usług mobilnych Google (GMS) i powinna działać na większości używanych obecnie telefonów z Androidem na całym świecie z wyjątkiem Chin. Globalna sieć wykrywania trzęsień ziemi będzie aktywna prawdopodobnie w przyszłym roku. Choć nie pozwoli przewidywać regionów, w których wystąpią trzęsienia ziemi, a jedynie informować o trwających już zjawiskach sejsmicznych, trzeba przyznać, że takie narzędzie do monitorowania wstrząsów może okazać się bardzo pomocne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj