Słynny neurochirurg twierdzi, że za kilka lat będziemy mogli przeszczepiać mózgi

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Laura Dahl/CC BY-NC 2.0

Medycyna wkrótce wejdzie na jeszcze wyższy poziom. Już w najbliższych miesiącach odbędzie się pierwszy w historii przeszczep głowy. Słynny włoski neurochirurg dr. Sergio Canavero ogłosił, że gdy zabieg zakończy się powodzeniem to w ciągu kilku następnych lat będzie można przeprowadzić pierwszy przeszczep samego mózgu.

 

Przeszczep głowy to niezwykle skomplikowany proces. Dotychczas eksperymenty były prowadzone na zwierzętach z marnym rezultatem - w latach 50. minionego wieku przeszczepiono głowę szczeniaka wraz z kończynami do ciała innego psa, jednak zwierzę nie przeżyło. W 1970 roku eksperymentowano na małpach. Przeszczep głowy w pewnym sensie zakończył się powodzeniem, lecz naukowiec nie połączył rdzenia kręgowego dawcy i biorcy, przez co małpa była sparaliżowana i nie mogła oddychać bez wspomagania.

 

W zeszłym roku, neurochirurg Sergio Canavero wraz z dr. Xiaoping Renem i jego zespołem dokonali przełomu eksperymentując na małpach. Wykonano udany przeszczep głowy. Zwierzę żyło przez 20 godzin po czym zostało uśmiercone z powodów etycznych, lecz mózg zwierzęcia nie uległ żadnemu uszkodzeniu. Chińscy naukowcy prowadzili również testy na ludzkich zwłokach - wszystko to w ramach przygotowań do pierwszej operacji na człowieku.

Źródło: Surgery/Ren/HEAVEN-AHBR

Sergio Canavero twierdzi, że pierwszy przeszczep ludzkiej głowy odbędzie się w ciągu 10 miesięcy. Pacjentem miał być 30-letni Rosjanin Valery Spiridonov, który cierpi na dziecięcy rdzeniowy zanik mięśni, rzadką chorobę genetyczną. Włoski neurochirurg powiedział, że do przełomowej operacji prawdopodobnie wybierze kogoś innego, np. mieszkańca Chin, ponieważ szansa na znalezienie dawcy ciała będzie wyższa.

 

Jeśli przeszczep głowy zakończy się powodzeniem, Canavero planuje pójść o krok dalej - zajmie się rozmrażaniem ludzkich mózgów, które zostały zahibernowane z pomocą azotu. Niektórzy nieuleczalnie chorzy ludzie zgodzili się "zamknąć w lodówce" z nadzieją na to, że przyszłe postępy w medycynie pozwolą przywrócić im pełne zdrowie. Canavero chciałbym rozmrażać mózgi, umieszczać je w ciałach dawców i "przywracać ludzi do życia". Naukowiec twierdzi, że mózg jest organem neutralnym a jego przeszczep nie spotka się z żadną reakcją immunologiczną, lecz problemy wynikające z takiego zabiegu mogą mieć charakter fizyczny i psychologiczny - pacjent będzie w zupełnie innym ciele. Plany te wydają się na dzień dzisiejszy wręcz niemożliwe do zrealizowania. Wszystko tak naprawdę zależy od operacji, która odbędzie się już w najbliższych miesiącach.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Nokiia

Brawo.. najpierw odcinali

Brawo.. najpierw odcinali głowy, przeszczepiali, a później uśpili z przyczyn etycznych! (...) Jak pięknie użyte słowa. Ale obawiam się, że mimo udanych skomplikowanych operacji-to używanie takich określeń jak etyczne/humanitarne itp. nie pasuje tutaj. "Zabicie zwierząt którym wcześniej wyrąbaliśmy głowy jest etyczne"..xDxDxD

A tak na serio to kto będzie dawcą..? Rozumiem, że teraz będzie odnotowanych więcej zaginięć..xD

A kogo będzie stać na przedłużanie sobie życia..? Elity.. a biedni/bezdomni będą służyć za "pojemniki" na ich głowy...

Proponuję znaleźć najpierw lekarstwo na HIV, cukrzycę i nowotwór itp....

Portret użytkownika suawco

Zombie idą!  Ale na powaznie

Zombie idą! Smile  Ale na powaznie uważam, że to super info dla wszystkich, którzy chcią żyć sporo dłużej niż 100 lat i w pełnej sprawności oczywiście. Bo to byłby 1 krok w tym kierunku. Ten eksperyment może się udać, skoro niedawno udało się z powodzeniem połączyć przerwany rdzeń kręgowy czyli magistralę neuronową z mózgu do reszty ciała. A łączenie innych obwodów "zasilających" jak naczynia krwionośne juz od dawna są wykonywane w spec. klinikach.

Może wystarczy wtedy wychodować sobie nowy hardware (ciało) i podmienić tylko mózg na własny? Tyle, że mózg jako organ też się starzeje. Więc brakuje jeszcze technologii która pozwoli przenieść świadomość ze starego procesora do nowego Smile

Skomentuj