Skórki w CS:GO. Czy można zarabiać na wirtualnej ozdobie?

Kategorie: 

Źródło: pcgamer.com

Mówiąc wprost: tak, można. Sprawa rozwiązana. Już możesz iść. Jeśli jednak ciekawi cię kiedy i czy w ogóle warto kupować skiny do CS:GO na Steamie, to zapraszam do dalszej lektury. W tym krótkim artykule przyjrzymy się wadom i zaletom Rynku Steam oraz porównamy go z innymi rozwiązaniami umożliwiającymi handel skinami do CS:GO. Dlatego konkurencja jest ogromna, a ostatnio w Polsce jest wiele turniejów, w których możesz wziąć udział.

Charakterystyka Rynku Steam

Rynek Steam, a w zasadzie Rynek Społeczności Steam, to wewnętrzny system funkcjonujący w ścisłym powiązaniu ze środowiskiem Steama, który służy (jak sama nazwa wskazuje) do handlu. Przedmiotem transakcji nie są jednak gry – te możemy kupić zwyczajnie na platformie lub zarejestrować klucz kupiony poza platformą Steam który doda do konta daną grę.

 

Jednak w przypadku Rynku Steam mówimy o przedmiotach do i z gier a nie samych grach. Oznacza to handel głównie przedmiotami kosmetycznymi: skórkami do broni, ubraniami dla postaci, naklejkami, zestawami muzycznymi, skrzynkami oraz służącymi do otwierania ich kluczami. Choć znajdziemy tu przedmioty do ponad 100 tytułów, zdecydowanie największym rynkiem jest ten związany z Counter-Strike: Global Offensive. Tuż za nim plasują się takie tytuły jak Dota 2 czy Team Fortress 2.

 

Na Rynku Steam, wszystkie oferty kupna i sprzedaży wystawiane są przez zwykłych użytkowników chcących pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów ze swojego ekwipunku lub też kupić interesujące ich dobra cyfrowe po możliwie najniższej cenie. Wszystko to pod parasolem ochronnym Valve zapewniającym bezproblemową i bezpieczną wymianę skinów. Proste, prawda? Któż chciałby czegokolwiek więcej? może niedługo będziemy mieli Steam na Macu i będziemy mieli lepsze ceny tutaj, kto wie?

 

Nie wszystko jest jednak tak różowe jak się wydaje. Po pierwsze, od każdej transakcji kupujący musi uiścić prowizję. W przypadku skinów do CS:GO wynosi on 15% wartości transakcji. Po drugie, raz wpłacone pieniądze pozostają na zawsze w Steam Wallecie, twoim personalnym portfelu powiązanym z kontem Steam. Wliczane są w to pieniądze pochodzące z każdorazowej sprzedaży przedmiotu na Rynku Steam, środki pochodzące z kart podarunkowych czy nawet zwykłe zwroty pieniędzy za gry. Platforma Valve nie jest aplikacją bankową, więc nie posiada uprawnień umożliwiających na wypłacanie pieniędzy. Biorąc pod uwagę, że wiele z wymienianych przedmiotów jest wartych setki lub nawet tysiące złotych, nic dziwnego, że ta luka w obsłudze szybko została wypełniona przez zewnętrzne strony niezwiązane z Valve.

Prywatne markety, czyli jak wyprowadzić pieniądze poza ekosystem

Gdy na przełomie 2013 i 2014 okazało się, że rynek skórek do CS:GO to szybko rosnący biznes w który opłaca się inwestować cały szereg zewnętrznych usług obrósł Steama oferując wszystko to czego statek-matka zaoferować nie mogła. Chcesz wymienić swoje skiny na pieniądze, które możesz wypłacić na swoje konto bankowe, w formie kryptowaluty czy też na jeden z dziesiątek innych systemów płatności? Proszę bardzo. My tylko policzymy sobie za tę usługę kilka procent od transakcji. Nie masz czasu czekać i potrzebujesz spieniężyć swoje skiny NATYCHMIAST? Nie ma problemu, usługi takie jak www.skinwallet.com w mgnieniu oka kupią twoje skiny i wypłacą ci pieniądze w wybrany przez ciebie sposób. Chcesz śledzić zmiany na rynku i wiedzieć w co zainwestować? Szeroki zestaw narzędzi analitycznych szybko pozwoli ci podjąć właściwą decyzję.

 

Obecnie najlepsze z zewnętrznych marketów do złudzenia przypominają Rynek Steam, tylko taki wygodniejszy i na sterydach. Warto pamiętać, że ze względu na swoją względną podatność na oszustwa, mniejszy stopień ogólnego zaufania oraz poruszanie się w swoistej szarej strefie handlu dobrami cyfrowymi – wbrew regulaminowi Steam na co Valve przymyka oko – te prywatne markety zazwyczaj oferują ceny niższe o 15-20% w stosunku do Rynku Steam. Są też bardziej podatne na ataki i próby wyłudzeń. Phishing, scamming i śledzenie cudzego konta podatnego na atak nie jest tutaj niczym nowym ani niczym nadzwyczajnym. Na szczęście największe strony i rynki uczestniczące w handlu skinami do CS:GO są prowadzone uczciwie i w profesjonalny sposób. Niemniej, zawsze warto sprawdzić opinie o danej stronie zanim powierzy się jej swoje skiny, pieniądze i wrażliwe dane osobowe.

Która metoda jest najlepsza?

Jak widać każdy system ma swoje plusy i minusy. To z którego powinniśmy skorzystać kupując skiny do CS:GO zależy w dużej mierze od naszych preferencji oraz rodzaju przedmiotu którego szukamy. Jeżeli nie chce nam się analizować rynku a zależy nam jedynie na szybkim, bezproblemowym oraz bezpiecznym zakupie skinów nie będących w ekstremum cenowym natywny Rynek Steam jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.

 

Przynajmniej w przypadku tańszych i bardziej popularnych skinów. Co więcej, jeśli cena jest według nas za wysoka a nie śpieszy nam się z zakupem, możemy wystawić tzw. Buy order, czyli polecenie zakupu po ściśle określonej cenie. Jeżeli szukamy bardzo konkretnego skina lub takiego, który jest dość drogi (a nie uśmiecha nam się dodatkowe płacenie 15% Steamowi) to zewnętrzne markety są prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem. Ceny, jak i opłaty im towarzyszące, są o wiele niższe a narzędzia do sortowania ofert np. po stopniu zużycia są o wiele wygodniejsze.

 

Jest jeszcze jeden sposób o którym wcześniej nie wspomniałem – handel bezpośredni. Jeżeli szukamy bardzo konkretnego przedmiotu i mamy skiny na wymianę jest duża szansa, że znajdziemy kogoś kto chętnie z nami pohandluje. Takich prywatnych handlarzy i inwestorów znaleźć można na forach, grupach dyskusyjnych oraz chatroomach. Zainteresowanym polecam zerknąć na anglojęzyczną grupę handlarzy na Redditcie.

Dla każdego coś innego

Choć w tym artykule dotknęliśmy jedynie czubka góry lodowej jaką jest handel skinami w CS:GO i nie tylko, mam nadzieję, że masz już jakiś pogląd na temat wymiany dóbr cyfrowych. Pamiętaj tylko, że nie ma uniwersalnie dobrej lub złej metody na kupno skinów do CS:GO a każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie. Owocnych zakupów!

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj