Sirolimus może zapewniać długowieczność - lek przywrócił siły witalne starszym psom

Kategorie: 

Źródło: Flickr/David Locke/CC BY 2.0

Starzenie się jest nieuniknione dla każdego z nas, lecz dzięki medycynie, wkrótce będziemy mogli zahamować, a być może nawet odwrócić ten proces. Okazuje się, że substancje zapewniające długowieczność są w zasięgu ręki - trzeba tylko dobrze poszukać.

 

Jedną z substancji, która może wydłużyć życie i zapewnić dodatkowe siły witalne, to lek powszechnie stosowany przez ludzi, mający zastosowanie w transplantologii. Z dotychczasowych badań wynika, że sirolimus (rapamycyna) odwraca proces starzenia się u psów, małp i myszy.

 

Eksperymenty na małpach wykazały, że lek jest bezpieczny, zaś sirolimus, podawany myszom w średnim wieku, pozwolił wydłużyć ich życie nawet o 60%. Substancja była ostatnio podawana dwóm starszym psom, które miały problemy z poruszaniem się. Dzięki tej nietypowej terapii, zwierzęta odzyskały siły do życia i stały się bardzo aktywne.

Zanim sirolimus będzie podawany ludziom jako lek odmładzający, naukowcy mają zamiar prowadzić kolejne badania. Na dzień dzisiejszy znamy niektóre skutki uboczne stosowania tej substancji - może ona wywoływać między innymi nowotwory, cukrzycę i infekcje. Nawet jeśli lek okaże się bezpieczny dla zwierząt nie oznacza to, że człowiek będzie mógł spożywać całe garści tego medykamentu aby odwrócić proces starzenia.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

"Sirolimus może zapewniać

"Sirolimus może zapewniać długowieczność" A wydawało mi się, że mamy odwrotny problem? Ten problem to przeludnienie. Powoduje ono ciągła intensyfikację produkcji rolnej, brak istotnych mikroelementów w glebie, zanieczyszczenie środowiska, co w połączeniu z bezmyślną konsumpcją  spowoduje, że nie będzie możliwa dotychczasowa długość zycia. Wierzę, że pod koniec XXI wieku będzie nas mniej, bo natura poradzi sobie z gradacją szkodnika, jakim jest człowiek. Powoli zaczynamy żyć jak brojlery na farmie. 

Portret użytkownika X

drogi Johny - rapamycyna

drogi Johny - rapamycyna czyli toksyna pewnego grzybka z RapaNui ma jedną kolosalną wadę - całkowicie wyłącza reakcje obronne immunologii (dlatego używana jest w transplantologii).

Organizm bez immunologii jest ...martwy z założenia. Uwierz na słowo Smile

Portret użytkownika X

on nie zapewnia

on nie zapewnia długowieczności lecz zwyczajnie blokuje podziały komorkowe w szpiku i układzie odpornościowym (czym go de facto wyłącza, bo układ uczy się poprzez wbudowanie info do swoich nowych komorek).  Eksperyment się udał, bo w sensie skali czasu myszy i psy żyja krotko, więc patogeny nie zdążą zdegradować ciała, a blokada podziałów daje pozór dłuższego życia.

Tak więc w żadnym wypadku nie daje długowieczności lecz "zamraża komorki" i wywoluje ekspozycje na wszelkie patogeny.  Rapamycyna nie jest i nigdy nie będzie lekiem. Jest jedną z najsilniejszych toksyn obezwładniających immunologię.

W przypadku ludzi nie da sie jej zastosować jako panaceum na śmierć.

Skomentuj