Satelity mogą pomóc w przewidywaniu erupcji wulkanicznych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jak wiadomo ludzie nie umieją przewidywać trzęsień ziemi, wybuchów wulkanów i aktywności słonecznej, ale próbują coś z tym zrobić. Jedną z metod aby poprawić możliwości predykcji z zakresu aktywności wulkanicznej jest stosowanie satelitó obserwacyjnych. Chodzi głównie o śledzenie temperatury wulkanów z kosmosu, co pozwoli przewidzieć erupcje nawet na kilka lat przed rozpoczęciem ich fazy aktywnej.

Tak jak początek choroby często można przewidzieć na podstawie początkowych objawów, tak erupcje wulkanów można zwykle przewidzieć z wyprzedzeniem. W tym celu stale monitorowane są potencjalnie niebezpieczne z nich, a czułe instrumenty rejestrują ruchy skorupy, słabe wstrząsy czy zmiany w składzie i ilości gazów wyciekających do atmosfery. Jednak te znaki nie zawsze działają, więc co jakiś czas dochodzi do zupełnie nieoczekiwanych erupcji, które pochłaniają ludzkie życie.

 

Nową metodę przewidywania zbliżającej się erupcji odkrył zespół Társilo Girona z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA (JPL). W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Geoscience proponują przyjrzenie się możliwościom statków kosmicznych już działających na orbicie okołoziemskiej. Takie satelity są w stanie ogólnie śledzić promieniowanie cieplne z „podejrzanych” wulkanów i dostrzegać niebezpieczne nagrzewanie, które może służyć jako zwiastun gwałtownej aktywności.

Źródło: Nature Geoscience, doi: 10.1038 / s41561-021-00705-4

Aby zademonstrować możliwości tego podejścia, autorzy wykorzystali dane z monitoringu zebrane przez satelity NASA Terra i Aqua. Razem badają one powierzchnię Ziemi dwa razy dziennie obfotografując ją z rozdzielczością około 1 x 1 kilometr. Od ich wystrzelenia w 2002 roku miało miejsce pięć znaczących erupcji. Po przestudiowaniu obserwacji satelitarnych tych wulkanów naukowcy odkryli, że ich temperatura zaczęła powoli rosnąć przez kolejne dwa do czterech lat przed erupcją. 

 

Ogrzewanie to nie było bardzo znaczące, w granicach jednego stopnia, jednakże statystycznie istotne i osiągnęło szczyt natychmiast w momencie wybuchu. Najprawdopodobniej jest to spowodowane stopniowym wzrostem gorącej magmy bliżej powierzchni, a także zwiększonym uwalnianiem gorących gazów. Dodatkowo woda wypierana w górne warstwy gleby ułatwia odprowadzanie ciepła, wzmacniając sygnał.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj