Samochód Microjoule potrafi przejechać tysiące kilometrów na jednym litrze paliwa

Kategorie: 

Źródło: www.la-joliverie.com
Francuscy studenci z La Joliverie College zbudowali pojazd, którym moglibyśmy pojechać dosłownie wszędzie nie martwiąc się przy tym o wysokie koszty paliwa. Samochód Microjoule zdobył pierwsze miejsce w zawodach Shell European Eco-Marathon i został uznany za jeden z najbardziej energooszczędnych pojazdów na świecie.

 

Rywalizacja sponsorowana przez koncern Shell odbywa się co roku. Uczestnicy którzy biorą w niej udział mają samodzielnie zaprojektować a następnie zbudować jak najbardziej energooszczędny pojazd. Jury następnie ocenia konstrukcję biorąc pod uwagę ile kilometrów jest w stanie przejechać na jednym litrze paliwa.

 

W tym roku pierwsze miejsce zajęli francuscy studenci oraz ich samochód Microjoule, który został w całości wykonany z włókna węglowego i waży tylko 35 kilogramów. Bardzo niski opór toczenia, opór aerodynamiczny oraz współczynnik oporu powietrza powoduje że jest niezwykle energooszczędny.

 

Po sprawdzeniu go na torze sędziowie obliczyli, że ten niezwykle lekki pojazd potrafi przejechać około 3 330 kilometrów na jednym litrze paliwa. Tym samym konstruktorzy samochodu Microjoule zwyciężyli tegoroczną rywalizację.

 

 

Źródło: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2642802/The-car-drive-world-LITRE-fuel-Microjoule-travel-25-000-miles-equator-just-15.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj