Rzeczywiście nadciąga apokalipsa klimatyczna! Nazywa się AMOC

Kategorie: 

Źródło: wikipedia.org

W badaniach opublikowanych w Nature Communications oraz omówionych przez Woods Hole Oceanographic Institution naukowcy przedstawiają argumenty sugerujące, że atlantycka południkowa cyrkulacja wywracająca (AMOC) może doświadczyć krytycznego załamania między rokiem 2025 a 2095, co mogłoby mieć drastyczne skutki dla globalnego klimatu. Jeśli do tego dojdzie w Europie czeka nas zlodowacenie a wiele wskazuje, że to się właśnie dzieje.

 

AMOC, odpowiedzialna za przemieszczanie ciepłej wody powierzchniowej z równika do wysokich szerokości geograficznych, odgrywa kluczową rolę w stabilizowaniu klimatu na całym świecie, w tym w łagodzeniu skutków globalnego ocieplenia. Modele i detekcja krytycznego przejścia wskazują na możliwość załamania AMOC, na skutek dopływu słodkiej wody z lodowców Grenlandii, co może spowodować znaczące zmiany w systemie klimatycznym.

 

Takie załamanie mogłoby doprowadzić do podniesienia poziomu mórz na Atlantyku, zalewając nadmorskie miasta, oraz do gwałtownego ochłodzenia w północno-zachodniej Europie. Jednak istnieje duża zmienność w zachowaniu AMOC, a jej zmiany są częściowo związane z naturalną zmiennością klimatu. Z tego powodu, pomimo prognoz modeli klimatycznych, potrzebne są dalsze badania i lepsze zrozumienie dynamiki systemu klimatycznego, aby dokładnie przewidzieć przyszłe zachowanie AMOC i uniknąć potencjalnego załamania.

 

Badanie dotyczące potencjalnego załamania AMOC podkreśla znaczenie rozwijania naszej wiedzy na temat klimatu i zrozumienia, jak zmiany antropogeniczne wpływają na kluczowe systemy oceaniczne. Pomimo wyzwań związanych z naturalną zmiennością AMOC i ograniczeniami obserwacji, bieżące badania nad AMOC mogą dostarczyć cennych informacji na temat przyszłych zmian klimatycznych i pomóc w opracowaniu strategii na uniknięcie potencjalnych katastrof klimatycznych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj