Ruiny Jerozolimy pozwoliły badaczom poznać dawne pole magnetyczne Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcom z Uniwersytetu w Tel Awiwie, Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i izraelskiego Urzędu ds. Starożytności udało się zmierzyć pole magnetyczne Ziemi w Jerozolimie w 586 roku p.n.e. Mowa tu o czasie, gdy gdy miasto zostało niemal zupełnie zniszczone przez Babilończyków. Przełomowe badanie poszerzyło wiedzę na temat ruin Jerozolimy oraz ziemskiego pola magnetycznego.

Według głównego autora, Yoava Vaknina, badanie to, daje nowe podstawy w zrozumieniu dewastacji Jerozolimy. Do najbardziej niezwykłych pozostałości należały fragmenty wyrafinowanej posadzki gipsowej, które pozostawały w tej samej pozycji przez tysiące lat. Kawałki okazały się kluczowe dla pomiaru siły i kierunku pola magnetycznego Ziemi w tych właśnie momentach.


Zgodnie z założeniami badaczy:

„Jednym z celów badania jest zrozumienie, jak działało pole magnetyczne w przeszłości, zanim rozpoczęły się bezpośrednie pomiary około 400 lat temu.”

Podczas gdy kierunek magnetycznego bieguna Ziemi został współcześnie powiązany z geograficzną północą, wiadomo że w przeszłości pole magnetyczne było całkowicie neutralne lub wskazywało na południe. Ponieważ jest to ważny czynnik do ochrony planety przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym, naukowcy martwią się, co mogłoby się stać, gdyby takie zmiany powtórzyły się w nieodpowiednim momencie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj