Rozwiązano dziwną zagadkę sprzed 350 lat, dotyczącą zegarów wahadłowych

Kategorie: 

Źródło: Flickr/emi moriya/CC BY-SA 2.0

W 1665 roku twórca pierwszego na świecie zegara wahadłowego, holenderski fizyk Christiaan Huygens, zaobserwował coś nietypowego. Mając przed sobą dwa takie zegary wiszące na jednej ścianie odkrył, że bez względu na to jak wahadła będą się poruszać na początku, w ciągu około 30 minut zsynchronizują się ze sobą i zaczną huśtać się w przeciwnym kierunku. Od wieków specjaliści nie potrafili wyjaśnić przyczyn tego zjawiska.

 

W zeszłym roku matematyk Henrique Oliveira z Uniwersytetu w Lizbonie zasugerował, że impulsy dźwiękowe przesyłane z jednego zegara do drugiego, np. poprzez ścianę na której wiszą, mogą wyjaśniać tę tajemniczą synchronizację. Okazuje się jednak, że wyjaśnienia pochodzące od samego twórcy zegarów wahadłowych mogą być prawdziwe.

 

Jonatan Peña Ramirez, naukowiec zajmujący się dynamiką z Centrum Badań Naukowych i Wyższej Edukacji w Meksyku, wraz ze swoim zespołem dokonał "odkrycia". Podczas eksperymentu, badacze położyli dwa zegary wahadłowe na drewnianym stole. Zgodnie z przewidywaniami, urządzenia z czasem zsynchronizowały się, lecz co ciekawe, wahadła poruszały się w tym samym kierunku a później nieco zwolniły i utraciły swoją harmonię.

 

Aby wyjaśnić to zjawisko, opracowano specjalny wzór matematyczny zegarów ale uwzględniono w nim drewniane podłoże. Uczeni doszli do wniosku że zegary tworzą wibracje, które przekazywane są poprzez stół - pełnił on rolę kanału komunikacyjnego. Sztywność, grubość oraz masa oparcia ma wpływ na synchronizację oraz desynchronizację zegarów wahadłowych.

 

To oznacza, że Christiaan Huygens już wiele lat temu udzielił prawidłowej odpowiedzi i nie potrzebował do tego żadnych obliczeń matematycznych i nie musiał przeprowadzać specjalistycznych badań naukowych - dla niego było to po prostu oczywiste. Lepsze zrozumienie procesów odpowiadających za synchronizację może mieć pewne zastosowania w technologii, ale także pozwoli odkryć jakie prawa rządzą np. wśród komórek nerwowych, tj. w jaki sposób współpracują i porozumiewają się między sobą.

 

 

Źródło: http://www.livescience.com/54265-pendulum-clocks-sync-up-vibrations.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Skulik

Szkoda, że zabrakło JEDNEGO

Szkoda, że zabrakło JEDNEGO zdania z oryginału, czyli wyjaśnienia podanego przez Huygensa:
 
...Huygens suggested that the synchronous behavior of the clocks he observed might be caused by "the imperceptible vibrations of the beam on which they are hanging,"...
 
Huygens sasugerował że zaobserwowana przez niego synchronizacja zegarów może być spowodowana przez niewyczuwalne wibracje podłoża (belki) na której są zawieszone.
 
 

Portret użytkownika Jacek

Na LITOŚĆ! Christiaan Huygens

Na LITOŚĆ! Christiaan Huygens BYŁ MATEMATYKIEM i fizykiem więc teorie z ostatniego akapitu niech sobie, nieszczęsny autorzyna, wsadzi w tyłek, Poza tym BARDZO PROSZĘ o choć szczątkowe elementy przyzwoitego rzemiosła dziennikarskiego: W tekście autorzyna raczył zapomnieć w ogóle o wyjaśnieniu samego Huygensa. Nawet jeśli tłumaczy się czyjś tekst, to nie można tego robić tak BEZMYŚLNIE!

BRAWO tylkonauka.pl Antyreklama w stu procentach działająca - już wiadomo by omijać was szerokim łukiem. BRAWO!

Skomentuj