Rosyjski naukowiec pracuje nad innowacyjnymi panelami słonecznymi, za które mógł otrzymać karę więzienia

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net
Młody rosyjski naukowiec Dmitrij Lopatin z Kuban State University zajmuje się fotowoltaiką i pracuje nad nowymi panelami słonecznymi, które będą tańsze i lepsze od zagranicznych technologii. Jednak stosowany w jego wynalazku materiał przysporzył mu sporych problemów - uczony mógł otrzymać karę nawet 11 lat więzienia.

 

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta - Dmitrij Lopatin potrzebuje materiału do produkcji rewolucyjnych giętkich paneli słoneczych. Ich cena jest mniejsza aż o 80% w porównaniu do prototypów z innych krajów i potrafią gromadzić energię nawet w trudnych warunkach pogodowych (zachmurzenie, mgła). Niestety w Rosji materiał ten jest niedostępny, dlatego naukowiec postanowił zakupić go w Chinach poprzez internet.

 

Problemy Lopatina pojawiły się, gdy ten zjawił się na poczcie aby odebrać przesyłkę. Na miejscu czekali na niego funkcjonariusze z wydziału antynarkotykowego. Dlaczego? Naukowiec zamówił związek chemiczny o nazwie γ-Butyrolakton, który znajduje się na liście substancji psychotropowych w Federalnej Służbie Kontroli Narkotyków Federacji Rosyjskiej (FSKN).

 

Lopatin został początkowo oskarżony o posiadanie i rozprowadzanie substancji psychotropowych na wielką skalę. Później sąd oświadczył, że mężczyzna nabył narkotyki, choć jego intencją nie było ich sprzedawanie, dlatego przyznano mu karę 3 lat więzienia w zawieszeniu.

 

Adwokat naukowca nie zgodził się z tą decyzją i odwołał się od niej. Okazało się, że prokuratorzy również byli niezadowoleni i domagali się, aby Lopatin był sądzony jak diler narkotykowy i został zamknięty w więzieniu na 11 lat. Jednak sąd nie posiadał dowodów na to, że naukowiec chciał handlować narkotykami i ostatecznie udało się osiągnąć pewien kompromis. Jego adwokat wycofał swoje odwołanie od pierwszego wyroku (3 lat więzienia w zawieszeniu) a prokuratorzy nie będą już domagać się dla młodego naukowca tak wysokiej kary.

 

Dzięki Dmitrijowi Lopatinowi, Rosja będzie mogła zmniejszyć swoje uzależnienie od ropy i gazu. Jego projekt jest wspierany przez niektóre agencje rządowe, takie jak Fundacja Skolkovo czy Rosyjska Fundacja Badań Podstawowych. Podczas konwerencji Hello Tomorrow, która miała miejsce w zeszłym miesiącu we Francji, projekt Lopatina znalazł się na liście 100 najbardziej innowacyjnych projektów na świecie.

 

 

Źródło: http://www.themoscowtimes.com/news/article/russian-scientist-hounded-by-officials-after-buying-banned-substance/525810.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj