Rośliny zasiedliły Ziemię wcześniej niż sądzono
Image

Biolodzy z Uniwersytetu w Toronto odkryli, że rośliny mogły pojawić się o ponad 100 milionów wcześniej, niż się powszechnie uważa. Praca zespołu badawczego została opublikowana w czasopiśmie Biophysical Journal.
W swojej pracy przeanalizowali skamieniałość liczącą 541 milionów lat starożytnych wodorostów znalezioną w prowincji Shaanxi w środkowych Chinach. Okaz jest wystarczająco dobrze zachowany, aby można go było badać we wszystkich trzech wymiarach. Naukowcy wykorzystali mikroskopię elektronową i rentgenowską do zbadania wewnętrznej struktury alg. Okazało się, że jest przodkiem współczesnych wodorostów z rodzaju Codium, naukowcy nazwali nowy gatunek Protocodium sinense.
Wierzono, że w okresie ediakarskim (635-541 mln lat temu) glony miały prostą budowę, która znacznie bardziej skomplikowała się dopiero po kilkudziesięciu milionach lat. Jednak struktura Protocodium sinense okazała się zaskakująco złożona i pod wieloma względami odpowiadała budowie współczesnych alg z rodzaju Codium. Według badaczy to pokazuje, że wodorosty i rośliny lądowe mają wspólnego przodka, który żył na Ziemi ponad 1-1,5 miliarda lat temu.
Jednak fakt, że najstarsze glony istniały już 541 milionów lat temu, prowadzi naukowców do przekonania, że oddzielenie roślin lądowych i glonów nastąpiło wcześniej niż sądzono, a zatem Ziemia została „zazieleniona” we wcześniejszym okresie.
- Dodaj komentarz
- 159 odsłon