Rośliny krzyczą, gdy są zestresowane lub cierpią
Image
Według badania opublikowanego w czasopiśmie Cell, rośliny, które są spragnione lub odczuwają ból, wydają dźwięki nie do odebrania dla ludzkiego ucha. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie użyli specjalnych mikrofonów do zarejestrowania odgłosów ultradźwiękowych z pomidorów i tytoniu w dźwiękoszczelnym pudełku i szklarni.
Naukowcy powiedzieli, że opracowali modele uczenia maszynowego w celu określenia stanu zdrowia roślin, w tym odwodnienia lub choroby, w oparciu o wykryte dźwięki. WIedziano z wcześniejszych badań, że wibrometry przymocowane do roślin rejestrują wibracje. Ale czy te wibracje stają się również falami dźwiękowymi unoszącymi się w powietrzu - to znaczy dźwiękami, które można rejestrować z odległości?
Eksperci umieścili rośliny w pudełku w piwnicy bez zewnętrznego hałasu, umieszczając mikrofony ultradźwiękowe w odległości około 10 centymetrów od każdej rośliny. Skoncentrowano się na pomidorach i tytoniu, ale badano również pszenicę, kukurydzę, kaktusy i inne rośliny.
Przed umieszczeniem roślin w skrzynce akustycznej poddano je różnym procedurom: niektóre rośliny nie były podlewane przez pięć dni, niektóre miały obcięte łodygi, a niektóre pozostały nienaruszone. Specjaliści chcieli sprawdzić, czy rośliny wydają dźwięki i czy na te dźwięki ma wpływ stan rośliny. Dane wykazały, że rośliny w tym eksperymencie wydawały dźwięki o częstotliwości 40-80 kiloherców. Maksymalna częstotliwość postrzegana przez osobę dorosłą wynosi około 16 kiloherców.
Naukowcy odkryli, że rośliny wolne od stresu zazwyczaj wydawały mniej niż jeden dźwięk na godzinę, podczas gdy odwodnione i zranione rośliny wydawały dziesiątki dźwięków na godzinę.
- Dodaj komentarz
- 384 odsłon
Mój niezyjący kolega,
Mój niezyjący kolega, twierdził, że wynalazki powstają cyklicznie - co 60 lat. (jak wymrze - poprzednie pokolenie wynalazców). Fizjologią roslin, zajmował się profesor Adam Paszewski (jeszcze w latach 50 u.w). . Ładnie (komunikację drzew) opisał Peter Wohlleben w książce "Sekretne życie drzew".
Dodaj komentarz