Rosja zaprezentuje światu nowy czołg T-14 Armata

Kategorie: 

Czołg T-14 Armata - źródło: kadr z YouTube
Już za kilka miesięcy, Rosja zaprezentuje nowy czołg T-14 Armata i będzie to pierwsza rosyjska konstrukcja pancerna od lat osiemdziesiątych. Pojazd będzie powstawał na bazie podwozia zwanego T-14.

 

Rosyjskie czołgi słyną przede wszystkim z tego, że jest ich dużo. Konstrukcje znane jako T-64, T-72, T-80 czy T-90 zostały wyprodukowane w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy w wielu krajach świata. Każdy z tych modeli powstawał oczywiście w wielu wersjach, ale wszystkie te pojazdy miały jedną wspólną cechę - wybuchające wieżyczki. Widzieliśmy to wielokrotnie zarówno podczas wojny w Syrii czy na Ukrainie. Nowa konstrukcja ma pozwolić wyeliminować ten problem.

 

Nowa platforma gąsienicowa, na której zbudowany zostanie między innymi 50 tonowy czołg, powstała w ramach programu zbrojeniowego o nazwie Armata. Czołg T-14 został skonstruowany i zbudowany w zakładach UralWagonZawod w Niżnym Tagilu. To tam powstała miedzy innymi całkiem udana konstrukcja jaką jest czołg T-72.

Czołg T-14 Armata - źródło: kadr z YouTube

Nowa konstrukcja będzie posiadała zrobotyzowaną wieżę z automatem ładującym i armatą kalibru 125 mm typu 2A82-1M. T-14 może być też wyposażany w armatę kalibru 152 mm. Kadłub czołgu wygląda bardzo futurystycznie, chociaż niektórym może przypominać nieco izraelską Merkavę. Czołgi tej generacji są jednak zwykle do siebie podobne. Stają się niższe, szybsze i posiadają elektroniczne udogodnienia przy prowadzeniu ognia.

Armata - źródło: kadr z YouTube

Rosjanie zrezygnowali ostatecznie z zawodnych silników turbinowych stosowanych w T-80 i T-90 i w T-14 planują zastosowanie silnika typu diesel o mocy 1200 koni mechanicznych. Ma być też w pełni elektroniczne sterowanie układami tak, że nowy czołg wymaga do obsługi jedynie dwóch żołnierzy.

 

Według doniesień rosyjskich mediów obecnie powstało 20 sztuk supernowoczesnych czołgów, które są testowane w różnych wojskach pancernych Federacji Rosyjskiej. Do 2020 roku w rosyjskich siłach zbrojnych ma się znaleźć około 2300 czołgów tego typu. Maszyny zostaną pokazane po raz pierwszy publicznie 9 maja 2015 roku podczas defilady na Placu Czerwonym w Moskwie.

 

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika mkk

Czolgom tym daleko do czolgow

Czolgom tym daleko do czolgow przyszlosci ktore beda podobne do plaskich  zolwi z duzo silniejszymi pancerzami
i cale  beda jednymi wielkimi wierzyczkami.
Beda mialy technologie stealth dla wiekszosci czstosci namierzani w tym bezposredniego widzenia.
Techologie laserowe umozliwia najezyc caly pancerz dzialkami laserowymi silnijszymi niz  obecne glowne dzialo i zmienajacymi kat ognia z czestoscia nawet 100 - 1 MHz kHz tzn. superszybkich silnikow
elektrycznych uzyskiwanych obecnie tylko w laboratoriach w nanoskali. Czolgi beda napedzane antymateria lub zimna synteza i beda mialy niegraniczony
zasieg. Beda taz obok gasienic calkowicie ukrytych pod pancerzem przy zmiennej geometrii zawieszenia
mialy anygrawitacje czasowa np. poduszkowa. Najprawdopodbnie zrezygnuje sie w ogole z ludzkiej zalogi
i beda sterowane inteligentnymi mozgami superkomputerami ragujacymi doskonale na pole walki
w wypadku utraty kkomunikacji z baza.

Skomentuj