Robotyzacja i sztuczna inteligencja może zastąpić 50% siły roboczej w Japonii

Kategorie: 

Źródło: Jakub Kajdaniuk CC BY-NC-ND 2.0

Roboty wyposażone w samodoskonalące się systemy sztucznej inteligencji już w ciągu dwóch dekad będą w stanie wykonać ponad jedną trzecią prac, które są obecnie wykonywane przez ludzi. Wiele branż czekają fundamentalne zmiany.

 

Z raportu organizacji Nomura Research Institute wynika, że utratą pracy na rzecz robotów mogą być zagrożeni na przykład taksówkarze, których pewnie zastąpią autonomiczne samochody. W tarapatach mogą być też pracownicy supermarketów, dozorcy w hotelach, a nawet ochroniarze.

 

Eksperci Instytutu Nomura przeprowadzili analizę komputerową wiedzy i umiejętności potrzebnych do robotyzacji najbardziej popularnych zawodów w Japonii. Prognoza wykazała, że ​​przyszłe inteligentne urządzenia będą w stanie przeprowadzić 250 tysięcy różnych rodzajów prac, które wzięto pod uwagę w tym badaniu. Obecnie są one wykonywane w Japonii przez około 25 mln osób, czyli mniej więcej 49 procent siły roboczej w tym kraju.

 

Badania wykazały również, że istnieją branże, w których roboty nie będą w stanie zastąpić ludzi pracujących w zawodach dotyczących aktywnej komunikacji z ludźmi. Na przykład nie jest spodziewane zastępowanie robotami lekarzy, nauczycieli czy fryzjerów. To samo odnosi się do zawodów, które wymagają kreatywności. Eksperci uważają jednak, że rozwój automatyki i robotyki może doprowadzić do zaniku wielu zawodów.

 

Japończycy prowadzą takie badania głównie ze względu na szybkie starzenie się społeczeństwa. Powoduje to wciąż rosnące niedobory siły roboczej. Eksperci uważają, że jeśli obecne tendencje demograficzne nie zmienią się do 2040 roku, w Japonii będzie mieszkać ponad 36% obywateli w wieku powyżej 65 lat.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj