Roboty zastąpią człowieka w pracy ale mogą pojawić się zupełnie nowe stanowiska

Kategorie: 

lateralaction.com
Z przeprowadzonych badań wynika, że ludzie są bardzo podzieleni w temacie robotyzacji, a konkretniej, czy maszyny i sztuczna inteligencja mogą pozbawić człowieka pracy. Część osób uważa, że zagrożenie jest realne, jednak pozostali uczestnicy badania widzą w tym potencjalne korzyści.

 

Badania zostały dokonane przez Pew Research Internet Project i wzięło w nich udział około 1,900 osób - naukowców, biznesmenów, badaczy naukowych i innych ekspertów od technologii. Każdy z uczestników wyraził swoje zdanie na temat robotyzacji i przyszłej automatyzacji zawodów, które dziś wykonywane są przez człowieka.

 

48% osób wyraziło swoje obawy w związku z postępem w robotyzacji i sztucznej inteligencji. Ich zdaniem, klasa robotnicza oraz tzw. "białe kołnierzyki", czyli osoby wykonujące zawody które nie wymagają pracy fizycznej, mogą zostać w znacznej mierze wyparte do 2025 roku. Stwierdzono również, że automatyzacja doprowadzi do znaczących nierówności w dochodach a duża ilość ludzi straci swoje zatrudnienie.

 

Pozostała część ankietowanych, czyli 52% osób uważa, że zadania wykonywane obecnie przez ludzi zostaną przejęte przez maszyny lub sztuczną inteligencję ale dzięki naszej pomysłowości, pojawią się nowe gałęzie przemysłu i nowe sposoby zarabiania na życie. Tak więc ta druga grupa osób twierdzi, że ludzkość nie musi czuć się zagrożona przez robotyzację.

 

Dotychczas, automatyzacja kojarzyła się jedynie z zastąpieniem człowieka w pracy typowo fizycznej. Naukowcy ostrzegają jednak, że sztuczna inteligencja nowej generacji może w przyszłości również zajmować stanowiska umysłowe. Zwraca się również uwagę, że obecny system edukacji w Stanach Zjednoczonych może nieodpowiednio przygotowywać dzisiejszych pracowników fizycznych do pracy w przyszłości.

 

Za kilkanaście lat, gdy zastosowanie robotów i zaawansowanej sztucznej inteligencji stanie się bardziej powszechne, rzeczywiście mogą powstać zupełnie nowe miejsca pracy i zupełnie nowe sposoby zarabiania pieniędzy. Ankietowani zgodzili się jednak co do jednego - pewne stanowiska pracy zostaną zautomatyzowane.

 

 

Źródło: Red Orbit

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj