Roboty wysłane do Fukushimy wykryły wysokie ilości promieniowania

Kategorie: 

Źródło: International Research Institute for Nuclear Decommissioning
Gdy wysłano do Fukushimy pierwszego robota okazało się, że nie zdążył on wykonać swojej misji i przestał prawidłowo funkcjonować już po kilku godzinach. Jednak niedługo potem specjaliści postanowili wysłać na miejsce drugą maszynę, która dokonała udanej eksploracji reaktora nr 1 i uzyskano informacje niezbędne do dokonania właściwej oceny stopnia uszkodzenia stacji.

 

Operator TEPCO ma przed sobą bardzo trudne zadanie, które będzie polegać na zlikwidowaniu stopionego reaktora. Wysłane roboty - pierwszy 10 kwietnia, drugi 5 dni później - dzięki odpowiednim instrumentom dały obraz tego co dzieje się na miejscu.

 

Maszyny wykryły wysokie dawki promieniowania, od 5 do 10 siwertów na godzinę. W jednej lokalizacji liczba ta wynosiła nawet 25 siwertów, choć specjaliści twierdzą iż spodziewano się wyższego poziomu. Odkryto również niewielkie uszkodzenie i gruzy wewnątrz osłony bezpieczeństwa. Kolejnym zadaniem jakie przed sobą postawiono będzie zbadanie jej dolnej części, gdzie znajdować się ma paliwo jądrowe.

 

 

Źródło: http://www.pcworld.com/article/2911832/shapeshifting-robot-reveals-secrets-of-fukushima-reactor.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj