Roboty "Termity" mogą w przyszłości tworzyć konstrukcje budowlane na Marsie

Kategorie: 

Foto: Eliza Grinnell, Harvard School of Engineering and Applied Sciences
Naukowcy stworzyli właśnie grupę małych, autonomicznych robotów, zdolnych do stawiania struktur bez ingerencji człowieka. Maszyny te pracują oraz funkcjonują niczym termity i z tego też powodu otrzymały taką nazwę.

 

Opracowaniem tych urządzeń zajęli się inżynierowie z Harvard School of Engineering and Applied Sciences oraz z Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering. Roboty "Termity" potrafią samodzielnie stawiać struktury z bloków i nie posiadają żadnego przewodnika, ani nie komunikują się między sobą. Te małe autonomiczne maszyny, działając w grupie, mogą budować wieże, piramidy a nawet schody, które pozwolą im dostać się na wyższe poziomy.

 

Żywe termity funkcjonują i pracują w ramach stygmergii, czyli sposobu porozumiewania się poprzez zmiany środowiska, np. poprzez pozostawianie feromonów. Opracowane roboty budują wspólnie struktury tak jak te owady z tą różnicą, że poszczególny "Termit" wykonuje swoje zadanie i nie wie czy któryś z nich pracuje w tym samym czasie, ponieważ nie komunikuje się z nim w żaden sposób.

 

Główną zaletą tych niewielkich maszyn jest to, że każda z nich działa całkowicie samodzielnie. Obecne systemy najczęściej polegają na "mózgu", który obserwuje cały proces lub pozwala na komunikację między robotami. Problem jednak się pojawia, gdy zostanie on uszkodzony lub przestanie funkcjonować prawidłowo, a co za tym idzie, cały system również upadnie.

Powyższy film w przyspieszonym tempie idealnie pokazuje w jaki sposób te autonomiczne roboty radzą sobie bez pomocy człowieka. Uczeni uważają, że w przyszłości mogą one zostać wykorzystane między innymi do budowy struktów przeciwpowodziowych lub konstrukcji budowlanych na Marsie.

 

 

Na podstawie: www.nature.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj