Roboty-ptaki idealnie nadają się do działań zwiadowczych

Kategorie: 

Robot SmartBird - źródło: Festo
Dzisiejsze bezzałogowe aparaty latające to niezwykle śmiercionośna broń, lecz jeśli chodzi o misje zwiadowcze najlepszym rozwiązaniem są roboty przypominające ptaki. W ostatnich latach powstało kilka interesujących urządzeń tego typu, które z pewnością są warte uwagi (na wypadek gdybyście zidentyfikowali jednego z nich :)).

 

Zacznijmy od robota SmartBird (zdjęcie na górze) który powstał dzięki niemieckiej firmie Festo w 2011 roku. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 2 metry a korpus posiada 1 metr długości. Dzięki zastosowaniu lekkich tworzyw sztucznych, robot waży jedyne 485 gram, choć jest wyposażony między innymi w system nawigacyjny, silnik elektryczny z przekładnią, dwie baterie litowo-polimerowe oraz cztery moduły do kontroli głowy, skrzydeł i ogona. Trzeba przyznać, że ten sztuczny ptak zachowuje się bardzo naturalnie.

Równie trudny do zidentyfikowania jest tzw. Robo Raven. Ultralekkie urządzenie, które zostało skonstruowane przez uczonych z Uniwersytetu w Maryland w 2013 roku, potrafi nawet manewrować w powietrzu. Podczas jednej z demonstracji robot został zaatakowany przez sokoła który wziął go za prawdziwego ptaka.

W 2013 roku informowaliśmy o bezzałogowcu Maveric, który został opracowany specjalnie dla amerykańskiej armii. Maszyna waży kilogram i jest na tyle mała, że można ją uruchomić ręcznie lub wystrzelić z 15-centymetrowej tuby. Urządzenie potrafi latać z prędkością 100 km/h na wysokości do 7,5 kilometra a przeciętny człowiek nie będzie w stanie go zidentyfikować dzięki giętkim skrzydłom i specjalnie zaprojektowanym kształtom. Co więcej, już na wysokości 100 metrów Maveric przestaje być słyszalny dla ludzi. Maszynę można oczywiście wyposażyć w odpowiedni sprzęt noktowizyjny i nie tylko.

Ostatni robot który chcemy zaprezentować to RoBird - maszynę stworzoną przez firmę Clear Flight Solutions, która przypomina drapieżnego ptaka. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 120 centymetrów a długość ciała 58 centymetrów. Konstrukcja posiada masę 3 kilogramów i rzeczywiście jest skuteczna - służy przede wszystkim do odstraszania ptaków które przykładowo jedzą plony z pól uprawnych. Trzeba jednak przyznać, że RoBird również nadawałby się do działań zwiadowczych.

W ostatnich latach powstało wiele robotów-ptaków ale raczej mało mówi się o nich w mediach. Jeśli wojsko któregoś z państw korzysta już z takiej technologii to raczej nie dowiemy się szczegółów na ten temat. Skoro mają to być urządzenia szpiegowskie, ich konstrukcja i możliwości powinny raczej zostać utajnione.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj