Roboty modularne Roombots mogą przyjąć kształt oraz funkcjonować niczym krzesło lub biurko

Kategorie: 

Źródło: EPFL
Za kilkanaście lat, roboty będą mieć wiele zastosowań w życiu codziennym i być może każdy nas będzie posiadał je w domu. Inteligentne maszyny mogłyby przykładowo sprzątać w naszym mieszkaniu, gotować czy prowadzić za nas samochód - wiele zależy od tego, czy technologia będzie na odpowiednio wysokim poziomie.

 

Prawdopodobnie niewielu z nas wpadłoby jednak na pomysł, aby maszyny zastąpiły dzisiejsze biurka czy krzesła. Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) nie tylko doszli do takiego wniosku ale również opracowali niewielkie modularne roboty Roombots. Każdy z nich współpracuje ze sobą tak aby razem mogły przyjąć odpowiedni kształt. Może to być na przykład krzesło, biurko lub stolik. Bardzo interesująca jest również możliwość przenoszenia różnych obiektów przez te roboty.

Zastosowań jest dosłownie tyle, ile tylko zdołamy sobie wyobrazić. Naukowcy zapewniają jednak, że w niedalekiej przyszłości chcą jeszcze bardziej rozwinąć ten projekt a modularne roboty po przyjęciu odpowiednich kształtów będą mogły pełnić dodatkowe funkcje. Przykładowo gdy będziemy siedzieć na "zrobotyzowanym krześle", w każdej chwili moglibyśmy po prostu zmienić swoją pozycję z siedzącej na leżącą. Gdyby roboty Roombots zostały wykorzystane w szpitalu, mogłyby monitorować zdrowie pacjenta.

 

Technologia ta została najwyraźniej opracowana na podstawie modularnych kostek M-Blocks o których informowaliśmy w zeszłym roku. Roboty te funkcjonowały na podobnej zasadzie - każdy z nich współpracował z resztą i potrafiły wspólnie przyjąć odpowiedni kształt.

 

 

Źródło: http://biorob.epfl.ch/cms/page-36376.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj