Roboty będą widziały świat tak jak człowiek

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Roboty wyposażone w odpowiednie algorytmy potrafią dziś uczyć się niczym człowiek. W tym przypadku najlepszym źródłem wiedzy okazał się Internet, w którym można znaleźć dosłownie wszystko. Teraz naukowcy będą pracować nad tym, aby maszyny potrafiły widzieć dokładnie tak, jak człowiek.

 

Prac w tym kierunku podjęli się specjaliści z Queensland University of Technology (QUT), którzy "współpracują" z robotem Baxter (zdjęcie na górze). Naukowcy chcą aby maszyna widziała i postrzegała otoczenie tak jak my, aby rozumiała środowisko w którym się znajduje i potrafiła pracować razem z człowiekiem.

 

"Obecne roboty przemysłowe są niebezpieczne dla ludzi, ponieważ nie są w stanie rozpoznawać i omijać przeszkody, jakie pojawią się nagle na ich drodze" - powiedział profesor Peter Corke, światowej sławy robocista z Queensland University of Technology z Wydziału Nauk i Inżynierii.

 

Uczeni mają przed sobą trochę pracy. Muszą nauczyć takiego robota rozpoznawania przedmiotów, przetwarzania informacji wzrokowych oraz prawidłowego reagowania w różnych sytuacjach - jest to szczególnie ważne, gdy maszyna pracuje obok człowieka.

 

Jeśli roboty zaczną widzieć świat tak jak my, będą miały znacznie większe zastosowanie i będą bardziej bezpieczne dla ludzi. Warto również dodać, że człowiek posiada 5 zmysłów (wzrok, węch, słuch, dotyk i smak). Jeśli naukowcy poradzą sobie z tym pierwszym, to pozostałe cztery nie powinny stanowić większego problemu.

 

 

Źródło: https://www.qut.edu.au/about/news/news?news-id=86159

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj