Robot ze sztuczną inteligencją pojawi się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: Airbus

Zaawansowana robotyka wkrótce zawita na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Inteligentny robot CIMON został pomyślnie wysłany na stację ISS, gdzie będzie towarzyszył astronautom.

 

CIMON (Crew Interactive Mobile Companion) to zrobotyzowany asystent, który został wyposażony w sztuczną inteligencję. Maszynę opracowały koncerny Airbus i IBM. CIMON został wysłany na stację ISS wraz z zaopatrzeniem dla astronautów na pokładzie statku kosmicznego Dragon, który został wyniesiony z pomocą rakiety Falcon 9. Start odbył się w piątek i oczekuje się, że kapsuła Dragon dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną w poniedziałek.

 

CIMON jest wyposażony w mikrofony, kamery oraz technologię rozpoznawania twarzy i mowy. Robot potrafi rozmawiać, identyfikować nastroje załogi i dostosowywać do nich swoje zachowania i wypowiedzi. CIMON waży około 5 kilogramów, jest wielkości piłki lekarskiej i posiada 14 wbudowanych wiatraczków, aby mógł łatwo poruszać się w warunkach mikrograwitacji.

Źródło: Airbus

Robot będzie pomagał astronautom w wykonywanych przez nich czynnościach i pozostanie na orbicie do października bieżącego roku. Naukowcy chcą sprawdzić, w jak wielu kwestiach sztuczna inteligencja może pomagać kosmonautom, a w przyszłości, roboty takie jak CIMON będą również analizować zachowania ludzi w kosmosie i dynamikę relacji międzyludzkich.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

Ostatnio amerykańska sztuczna

Ostatnio amerykańska sztuczna inteligencja przewidywała wyniki mundialu. Dziwnie zgadzała się z moimi osądami. Czyżby rządziła się ona stereotypami? Niestety pomyliłem się nie tylko ja, a chciałbym byc inteligentny normalnie, a nie sztucznie. Nie dość tego, to naturalna inteligencja amerykańskich ośrodków przewidywania pogody na koniec czerwca w Europie równiez dała czadu. Nie było ponadnormatywnych upałów ani w południowych Niemczacg, ani w południowej i środkowej Polsce. Tym bardziej nie pojawiły się straszliwe trąby powietrzne. Było raczej zimno i spokojnie. 

Portret użytkownika ledek

Niestety daszy ciąg mundialu

Niestety daszy ciąg mundialu nie pozostawia suchej nitki na amerykańskiej sztucznej inteligencji. O zespole chorwackim w pierwszej czwórce nawet się nie zająknęła. Pogody w Polsce przewidzieć nie umie, wyników mundialu również, a więc jest tak inteligętna, jak człowiek, który ją programuje. Nie sądziła widocznie, podobnie jak ja, że i Niemcy, i Brazylijczycy tak wcześnie znajdą się  u siebie w domu. 

Skomentuj