Robot Walkiria przechodzi przez testy aby w przyszłości polecieć na Marsa
Image

Naukowcy przygotowują już ludzkość to kolonizacji Marsa. Planuje się nawet ingerencję w warunki panujące na tej planecie tak aby były bardziej przyjazne człowiekowi. Lecz zanim to wszystko nastąpi, na Czerwonej Planecie pojawi się nasz zrobotyzowany zwiadowca, który sprawdzi jaka jest sytuacja w tym obcym świecie i przygotuje wybrany przez nas teren tak aby nadawał się do zamieszkania.
Agencja NASA posiada robota humanoidalnego o nazwie Walkiria, który w przyszłości wyruszy w podróż na Marsa. Maszyna, podobnie jak człowiek, również musi się odpowiednio przygotować. Walkiria brała udział w zawodach robotów DARPA Robotics Challenge, choć nie osiągnęła tam zbyt wielkich sukcesów. Tak się złożyło, że NASA zorganizowała własne zawody - Space Robotics Challenge.
Konkurs ten ma ścisły związek z przyszłą misją kosmiczną a w czerwcu bieżącego roku odbędzie się finał. Łącznie 20 drużyn będzie rywalizować między sobą o nagrodę główną w postaci miliona dolarów. Zespoły z Uniwersytetu Northeastern z Massachusetts, Instytutu Technologiczego w Massachusetts oraz Uniwersytetu Edynburskiego otrzymały od agencji NASA Walkirie, które od dłuższego czasu były do ich dyspozycji.
Źródło: NASA
Drużyny zajmują się tworzeniem możliwie jak najlepszego oprogramowania dla robotów. Podczas finału Space Robotics Challenge, rywalizacja odbędzie się w wirtualnej rzeczywistości. NASA będzie symulować uszkodzenie marsjańskiego siedliska w wyniku burzy piaskowej. Wirtualne roboty będą musiały wyregulować antenę komunikacyjną, naprawić panel słoneczny oraz uszczelnić siedlisko.
Gdy robot Walkiria pojawi się w przyszłości na Marsie, będzie musiał samodzielnie podejmować decyzje, prawidłowo poruszać się w obcym środowisku i wykonywać różne czynności. Należący do amerykańskiej agencji kosmicznej humanoid będzie skazany wyłącznie na siebie, więc koniecznie musi działać bezawaryjnie, co na dzień dzisiejszy wydaje się trudne do osiągnięcia.
- Dodaj komentarz
- 1248 odsłon