Robot Cheetah potrafi teraz przeskakiwać przeszkody

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Zrobotyzowany gepard o nazwie Cheetah został znacznie udoskonalony przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Ich maszyna jest w stanie rozpoznać i pokonać przeszkody do 40 cm. Urządzenie wykrywa obecność przeszkód wykorzystując tak zwany LIDAR - radar laserowy, podobny do tych, które instalowane są w nowoczesnych bezzałogowych maszynach latających.

 

Według twórców, Cheetah to pierwszy kroczący robot, który może samodzielnie biegać i w razie potrzeby skakać przez przeszkody. Podczas projektu wykorzystano doświadczenie firmy Boston Dynamics, która w grudniu 2013 roku została wykupiona przez Google. Skok przez przeszkody robot wykonuje za pomocą trzech algorytmów. Pierwszy skanuje przeszkodę i określa jej wysokość oraz odległość do niej. Drugi decyduje, gdzie Cheetah ma rozpocząć skok i koryguje robota, tak aby mógł przyjąć odpowiednią pozycję. Z kolei trzeci algorytm oblicza siłę, z jaką należy się odbić, aby przeskoczyć przeszkodę.

 

Maszyna może rozwijać prędkość większą niż Usain Bolt, który jest obecnie najszybszym biegaczem na świecie. W 2009 roku, Bolt ustanowił rekord świata w biegu na 100 metrów. Jego prędkość szczytowa podczas tego startu wyniosła 44,7 km/h. Robot Cheetah nauczył się poruszać z prędkością powyżej 45 km/h. Prawdziwy gepardy może podczas krótkiego biegu osiągnąć prędkość aż 112-120 km/h więc zrobotyzowana wersja nie jest nawet w połowie tak szybka.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj