Robot Atlas staje się coraz lepszy - maszyna potrafi biegać po lesie bez żadnych zabezpieczeń

Kategorie: 

Źródło: DARPA
Robot humanoidalny Atlas może okazać się idealnym żołnierzem przyszłości. Choć kiedyś zaliczał wiele wpadek, dziś potrafi swobodnie poruszać się po trudnym terenie, omijać przeszkody a nawet biegać zachowując przy tym równowagę. Specjaliści z Boston Dynamics wykonali kawał dobrej roboty a najgorsze mają już za sobą.

 

Prace nad Atlasem trwają od 2 lat. Przed ten czas humanoid przechodził różne przeobrażenia. Prawdopodobnie najwięcej czasu zajęło naukowcom sprawienie, aby ta 150-kilogramowa maszyna potrafiła zachować równowagę i poruszać się po trudnym, wyboistym terenie. Wystarczyłoby przecież żeby Atlas przewrócił się i już przestałby funkcjonować tak jak należy.

 

Pod koniec 2013 roku, humanoid Atlas został zaprezentowany w Laboratorium Zaawansowanej Robotyki na Uniwersytecie w Hong Kongu. Niestety podczas spotkania robot stracił równowagę. Okazało się, że Atlas złamał prawą kostkę. Na szczęście Amerykanie posiadali jeszcze sześć takich maszyn.

Również dwa lata temu dowiedzieliśmy się, że firma Boston Dynamics która pracuje nad humanoidem, została zakupiona przez giganta internetowego Google. Specjaliści intensywnie pracowali nad robotem a na początku 2015 roku przedstawili jego znacznie ulepszoną wersję. Maszyna była już właściwie przygotowana do późniejszej rywalizacji DARPA Robotics Challenge. Warto wspomnieć, że amerykański zespół wraz z robotem Atlas zdobył drugie miejsce w tych zawodach.

               

Atlas w 2013 roku - źródło: Boston Dynamics                Obecna wersja robota Atlas -  źródło: DARPA

Teraz naukowcy poszli o krok dalej - postanowili sprawdzić jak Atlas poradzi sobie poza laboratorium. Humanoid nie miał już żadnych problemów z poruszaniem się i potrafił nawet biegać ale trzeba przyznać, że robot nie przypomina jeszcze filmowego Terminatora. Cóż, z czasem zapewne i to się zmieni.

 

Uczeni obecnie pracują nad tym aby Atlas mógł chodzić i biegać bez kabla zasilającego. Oznacza to, że będzie on pracował wyłącznie na bateriach, tak jak podczas rywalizacji DARPA Robotics Challenge. Obecnie humanoid posiada akumulator litowo-jonowy, który pozwala mu pracować przez około godzinę czasu. Jeśli maszyna ma w przyszłości zostać wysłana na miejsce jakiejś katastrofy, specjaliści będą musieli znacznie wydłużyć jego czas działania. Przed naukowcami jeszcze sporo pracy.

 

 

Czytaj więcej:

http://tylkonauka.pl/wiadomosc/google-wykupilo-firme-boston-dynamics-ktora-produkuje-roboty

http://tylkonauka.pl/wiadomosc/zaprezentowano-najnowsza-wersje-robota-humanoidalnego-atlas

http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy-korei-poludniowej-wygrali-rywalizacje-darpa-robotics-challenge

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj