Robot Atlas niczym zawodowy atleta - potrafi skakać i robić salta

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Rozwijany przez inżynierów z Boston Dynamics humanoid Atlas posiada niezwykłe umiejętności. Nauczył się chodzić po trudnej powierzchni, otwierać drzwi, obsługiwać narzędzia i potrafi podnosić ciężkie przedmioty. Teraz jego twórcy zrobili z niego prawdziwego atletę.

 

Atlas nie zachowuje się już jak robot-inwalida, który przewraca się przy pierwszej lepszej okazji. Boston Dynamics przedstawił zupełnie nową odsłonę humanoida, który charakteryzuje się niebywałą zwinnością i w dużej mierze przypomina człowieka.

 

Atlas potrafi teraz utrzymać równowagę lepiej niż kiedykolwiek. Dzięki temu może wskakiwać na przeszkody i zeskakiwać z nich, a nawet wykonać salto do tyłu. Nie oznacza to jednak, że robot stał się perfekcyjny w tym co robi - firma ujawniła również kilka drobnych wpadek humanoida podczas robienia salta, ale nie zmienia to faktu, że Atlas posiada nieprawdopodobną zwinność jak na robota.

Firma Boston Dynamics słynie z projektów zaawansowanych maszyn kroczących. Wśród nich jest humanoid Atlas oraz czteronożny robot LS3 i jego mniejsze ulepszone wersje - Wild Cat, Big Dog i Spot. Należący go Google holding Alphabet sprzedał w tym roku Boston Dynamics do japońskiego przedsiębiorstwa SoftBank Corporation. Od tego czasu, projektanci robotów zaprezentowali najnowszą wersję rozwojową maszyny Spot Mini, która nadaje się już do masowej produkcji, a teraz pochwalono się najnowszymi osiągnięciami robota Atlas - potencjalnego żołnierza przyszłości.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika suawco

Roboty polecą na Marsa. To

Roboty polecą na Marsa. To lepsze rozwiązanie niż wysyłać tam ludzi, bo po co ludzie mają tracić rok ze swego życia na przebywanie w puszkach jak poupychane sardynki narażone na niszczące ich DNA promieniowanie? Takie zwinne roboty wyposażone w SI wykonają prace zwiadowcze-eksploracyjne dużo lepiej niż ludzie, więc to słynne już pytanie "kiedy ludzie wreszcie polecą na Marsa?" jest już chyba nieaktualne? Chyba że chodzi tu wyłącznie li tylko o "zaliczenie" tak jak zaliczenie kolejnego szczytu w Himalajach, a nie wartość naukowo-gospodarczą.

Skomentuj