Rewolucyjne urządzenie przybliża nas do komputerów świetlnych

Kategorie: 

Źródło: EM Lab
Naukowcy zaprezentowali specjalne urządzenie, które dzięki swojej wyjątkowej strukturze potrafi mocno wygiąć światło bez utraty energii. Wynalazek przybliża nas do pierwszych komputerów, w których dane będą przesyłane za pomocą światła.

 

Przyszłe komputery świetlne mogłyby przesyłać dane nawet tysiąc razy szybciej od dzisiejszych a jednocześnie zużywałyby mniejszą ilość energii. Jednak problem polega na tym, że światło w urządzeniu musiałoby wykonywać ostre zakręty, niczym ścieżki przewodzące na obwodzie drukowanym. Uczeni z University of Texas w El Paso i University of Central Florida (UCF) twierdzą, że znaleźli idealne rozwiązanie.

Powiększony model plastikowej kraty - źródło: Laura Trejo/UTEP

Ich wynalazek to plastikowa krata o skomplikowanych geometrycznie kształtach, która powstała w drukarce 3D. Choć wygląda niepozornie, przeprowadzone przez naukowców demonstracje wykazały iż potrafi ona zgiąć wiązkę światła o 90 stopni. Co najważniejsze, światło nie traci swojej energii.

 

Równie ważny jest fakt, że omawiane urządzenie powstało z tak prostego i taniego materiału. W ten sposób jesteśmy o krok bliżej od powstania pierwszych komputerów, gdzie dane będą przesyłane poprzez światło. Główny autor badania Raymond Rumpf uważa, że wynalazek w pierwszej kolejności znajdzie swoje zastosowanie w najbardziej wydajnych superkomputerach.

 

 

Źródło: http://news.utep.edu/?p=29299

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj